Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашествениците са победени поне за 10 години

Бързата реакция на специалистите и екипната работа са гаранцията за успеха във войната с мароканските скакалци

Нашественикът
Снимка: Мехмед Реджеб

Приключи пръскането срещу каламитета на намножаване на марокански скакалци и в община Кърджали.  С два вертолета бяха третирани 4 200 дка обработени площи, съобщи за Радио Кърджали д-р Георги Грозев, директор на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Ден преди това приключи и пръскането с вертолети на засегнатите площи в община Черноочене, където първоначално беше констатиран проблема. Там бяха поразени ливади и пасища с площ около 9 000 дка и щетите бяха най-сериозни. „Истината е, че най-големи поражения не допуснахме да се случат. Има петна, които са изядени на 100%, но тъй като успяхме да уточним и да напръскаме точно в момента, в който трябва, т.е. между втора и трета възраст, скакалецът не е достигнал полова зрялост, не е снесъл яйца, същевременно няма крила и по-лесно се третира, не може да се разпространява, не може да лети на по-големи площи“, поясни д-р Грозев.
Той припомни, че каламитет на намножаване на марокански скакалец имаше в региона през 2014 г. и след третиране проблемът беше преодолян. „След едно успешно третиране науката казва, че след около 8 – 10 години може да се очаква отново каламитет“, допълни директорът. Акцията срещу вредителите преминава успешно и е сигурно, че догодина няма да се намножат в такова количество. „Искам да отбележа, че със съдействието от страна на кметовете, от страна на областния управител, работихме в екип и това позволи в толкова кратък срок да успеем да започнем третирането, тъй като в един момент ние се надпреварвахме с времето“, обобщи д-р Грозев. 
Благоприятните природни условия в топлата зима тази година са помогнали за каламитет на намножаване на мароканските скакалци.
Препаратът, с който се пръскат засегнатите площи, е избран от епизоотична комисия от шест одобрени такива за ливадно третиране. Те са със специален разрешителен режим. Използваният препарат не е отровен нито за пчелите, нито за всички други видове животни, освен за скакалците, категоричен беше д-р Грозев.
До сряда ще приключи пръскането и в останалите общини, които са засегнати – по 1 000 дка в Джебел и в Кирково, около 5 200 дка в Момчилград, с което ще се отчете успешното приключване на битката с мароканските скакалци за тази година.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15

Байрам Байрам: Рухна митът за Ахмед Доган

Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..

публикувано на 20.11.24 в 13:52