Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване разглежда готовността приемни семейства да отглеждат деца-бежанци

Ивайло Ябълкаров и Силвия Теофарова
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Каква е възможността деца бежанци да бъдат настанени в приемни семейства и какви са притесненията и нагласата на обществото и на приемните родители, които биха приели такива деца. Това обсъждаха в Кърджали представители на Фондация "Мисия Криле", местни институции и приемни семейства. Проучването е подкрепено от УНИЦЕФ. А организацията има опит в предлагането на услуги и защита на различни социали и уязвими групи. 

"Юли месец фондацията ще навърши шест години, но тя има много богат опит с подкрепа на различни групи уязвими хора, жени, деца, мигранти, хора от различни етноси, всички, които преминават през трудни моменти, имат нужда да бъдат подкрепени от психологическа, социална, правна помощ и просто човешка подкрепа", разказа за Радио Кърджали Силвия Теофарова.

"Ние основно работим в Стара Загора - района, и в Харманли, Хасково. И много хора ни свързват основно с бежанци, но всъщност не. Повечето хора, с които работим, са българи - хора от някакво затруднение, хора, които минават през криза, работим с родители, които са в конфликт или имат трудности с децата си и не само кризисни неща, но примерно в момента стартира група за кандидат-осиновители. Работим с Приемна грижа. Общо взето се опитваме да бъдем полезни в различни места и области. Но темата за бежанците ни е много важна", допълни Ивайло Ябълкаров.

Той уточни, че целта им е да бъдет полезни и да помагат не само на самите бежанци, но и на хората и на институциите, които работят с тях.

"Разбира се, в основата е и това да помагаме на тези хора, които идват - повечето от тях от едни доста опасни места, преживели са преминаване през различни територии, подложени са на различни опасности и са оцелели - една част от тях. За съжаление, все повече се сблъскваме със случаи на хора, които са изгубили живота си около границата или след границата и такива, чиито роднините им търсят телата им, тоест има от всичко, а ние се опитваме да помагаме с медицински консултации, с консултации с адвокат, работа с психолог и терапевт групови занятия, със спортни занятия - имаме колега, който е сириец, но с българско гражданство, който работи в лагера с младежи и мъже", обясни Ивайлов Ябълкаров. 

Според него в обществото ни има предразсъдъци и фалшиви новини, свързани с бежанците. Реалността, с която се сблъскват, показва, че за миналата година има 3878 деца, които са влезли в страната ни сами. "Ние ги наричаме непридружени. Това са деца, които са влезли без присъствието на някой възрастен. Това са деца в риск, ние се опитваме да помогнем за интеграция. Но тяхната цел е да се съберат със своите близки и да отидат в по-западната част на Европа. Преди 2-3 години имаше доста силен интерес (към курсовете по български език, които фондацията организира, б.р.), защото много от хората оставаха по дълго. В момента основно влизат сирийци и афганистанци. Афганистанците най-често те веднага тръгват към Западна Европа. Сирийците изчакват да получат статут, но основно идеята им е да заминат също, така че не се задържат толкова много", разясни Ивайло Ябълкаров.

Услугите, които фондацията помага не само на бежанците, но и на всички нуждаещи се, са разделени в различни направления - за детето се предлага психологическа помощ, подготовка за осиновяване, специализирана подкрепа за деца в приемни семейства, работа по идентичност и подкрепа. За майки и деца, които минават през труден момент, се предлага подслон. Организацията има и Синя стая, в която щадящо се изслушват деца, които преминават през различни правни процедури.

В Кърджали представителите на Фондация "Мисия Криле" провеждат срещи с приемни родители и институция, свързана с приемната грижа. Поводът е проучване на УНИЦЕФ, което цели да провери готовността и нагласата на обществото, институциите и на деца-бежанци, да бъдат настанени в приемни семейства.

"Става  въпрос обаче за деца, които са без своите семейства, без възрастен. Това е втора такава среща с приемни семейства, направихме няколко срещи и със самите деца, които евентуално биха били настанени и така искаме да разберем нагласата на хората. Примерно децата биха ли дошли в приемни семейства. Приемните семейства, биха ли се погрижили за такива деца, ако имат притеснения - кои са най-големите притеснения? Кои са предизвикателствата пред това да се грижиш за едно дете примерно на 12 години, което е от Сирия и е тук без никой възрастен", разказа Ивайло Ябълкаров.

"Децата ни изненадаха и са съгласни. Те са преживели много трудности. Тези  деца по-различни са от тези, с които сме работили до момента. Различието им е това, че са се научили да бъдат по-възрастни и се справят с неща, с които ние не подозираме, че могат... Децата искат да бъдат в семейна среда. Децата осъзнават, че семейната среда, каквато приемната  грижа би могла да им даде, е по-доброто място, отколкото да бъдат в лагера и да няма възрастен, който да е да е около тях... Радваме се, че в Кърджали намерихме отворени семейства, отворени институции", коментира Силвия Теофарова.

Към момента на територията на област Кърджали има три деца-мигранти, които са настанени в центрове за настаняване от семеен тип, където екипите са впечатлени от начина, по който малките бежанци се вписват и интегрират, обясниха Силвия и Ивайло. Двамата коментираха, че настаняването в приемно семейство не касае само тези деца, но и такива, които са в лагера в Харманли например. Идеята все още не е започнала да се реализира, но според Силвия и Ивайло е въпрос на време, още повече, че има отворени хора - приемни родители, които са готови и на които единственото притеснение е езикът за комуникация с детето.

сички институции, с които сме говорили до този момент, казват, че няма никакъв проблем и сега да се случи това. Разбрахме от колегите и от приемните родители, че е имало възможност такова настаняване вече да се случи тук в Кърджали, но поради различни причини не е станало. Тоест и сега може да се случи. Нашата цел е да видим кои са притесненията, кои са пречките, за да може държавата да работи върху това. Предстои да се направи  кампания за приемна грижа за такива деца. Ние също така смятаме, че е добре да станат приемни родители хора, които са били бежанци, но са останали в България. Които имат опит,  познават езика, знаят културата им биха и доста полезни", коментира Ивайло Ябълкаров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Нели Найденова

За седми път Маджарово ще е домакин на Фестивал на лешояда

Традиционният седми поред Фестивал на лешояда в Маджарово тази година ще се проведе в периода 6-8 септември и ще започне в петък вечерта с концерти на групите "Карандила" и "ЗоР МаЖор". Това съобщи за Радио Кърджали Нели Найденова от фондация "По-диви Родопи", организатор на тридневното събитие. Игри, презентации, прожекции на филми, изложба,..

публикувано на 23.08.24 в 15:39

Ангелина Костова: Най-много са кандидатите за директор на училище извън Кърджали

26 кандидати са допуснати до втория етап на конкурса за директори на училища в област Кърджали. Те ще се борят за 15 директорски места в основни и средни училища и професионални гимназии. Общо подаденият брой заявления до крайния срок е 32. Това съобщи за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление по образованието Ангелина Костова...

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Никола Чанев, областен управител на Кърджали

Никола Чанев: Притеснителна, но не и критична е ситуацията с язовирите в област Кърджали

Язовир „Студен кладенец“ е пълен на 55 процента от обема си, водата в яз. „Кърджали“ е дори повече – почти 65 %. Това съобщи за Радио Кърджали областният управител Никола Чанев. Той уточни, че актуални данни за състоянието на всички язовири е публикувана на сайта на Министерството на околната среда  и водите. „Дали ситуацията е..

публикувано на 23.08.24 в 14:07

Община Смолян със значително по-чист въздух заради новите печки

Община Смолян има значителни успехи за постигане на по-добро качество на атмосферния въздух в резултат на намаляване на фините прахови частици. Това е свързано с многото кандидати домакинства, които са поискали да сменят старите си печки на твърдо гориво с нови уреди на пелети и на ток. В момента общината реализира втора фаза по проекта ,..

публикувано на 22.08.24 в 14:05
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Време е вече Доган да си ходи

Ако бай Хасан от Джебелско село види на живо някъде Ахмед Доган, ще му каже да си тръгва вече.   Това мнение изказа пред Радио Кърджали Гюнер Тахир – председател на Национално движение за права и свободи и бивш зам.-председател на ДПС. Според него, след Тодор Живков, Доган е вторият политически лидер в България, който е начело на една..

публикувано на 22.08.24 в 11:11

Георги Георгиeв: Намираме се в конституционна и политическа криза

  Ситуацията в държавата в момента е тежка ,намираме се в конституционна и политическа криза, каза в ефира на Радио Кърджали областният координатор за Кърджали и Хасково на ПП "Възраждане", депутататът Георги Георгиeв.  Той  добави, че " Всеки едни избори променят много ситуацията в държавата. Виждате, че след последните избори не само се..

публикувано на 21.08.24 в 11:07

Проф. Юксел Йозкан: Разцеплението в ДПС ще стимулира избирателите в Турция

Според проф. Юксел Йозкан, бивш депутат в турския Меджлис и бивш дългогодишен председател на изселническа организация "Балгьоч" , разцеплението в ДПС ще стимулира изселниците и те ще са по-активни на предстоящите избори. „Разцеплението в ДПС ще задълбочи политическата криза в страната. Разбира се, това пък от своя страна ще се отрази и на..

публикувано на 15.08.24 в 11:25