Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едис Наим: За да просперира, България се нуждае от дръзновението на младите и мъдростта на старите

Абитуриентът от Езиковата гимназия завоюва „пълен комплект“ награди от конкурси и олимпиади по немски език

| Интервю

Едис Наим е абитуриент от Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. Завърши немска паралелка и е един от най-награждаваните и успешни зрелостници.

Трудно е да бъдат изброени всичките му награди през годините. Сред най-значимите през 2021/2022 г. са III-о място в национален кръг на Международна олимпиада по немски език на Гьоте Институт; II-ро място на националния кръг на „Lesefüchse international“ същата година; I-во място на национален кръг на Състезание по немски език на издателство КЛЕТ.

В същата година става носител на международна стипендия на Немската служба за педагогически обмен – „Deutschland ONLINE erleben“.

В следващата 2022/2023 учебна година продължава изкачването по стълбата на успеха с участие в националния кръг на „Jugend debattiert“("Младежта дебатира на немски език"). Отново е на призови места в Национална олимпиада по немски език на МОН и в Състезание по немски език на издателство КЛЕТ. Отличник е обаче не само по немски език. В националния кръг на Състезание по финансова грамотност на МОН се нарежда в първите 12 сред стотиците участници от цялата страна. Сред призьорите е и в математически турнири и олимпиади.

Същата година печели и Mеждународна стипендия на Немската служба за педагогически обмен – „Deutschland plus“ с 3-седмичен престой в Германия, а също и Стипендия от Американската фондация за България.

През 2023/2024 г. успехите се повтарят и множат, за да достигнат една от най-високите точки – Стипендия от Немската служба за академичен обмен (DAAD), както и Стипендия "Кърджали".

Тази година Едис беше поканен да бъде член на журито в младежките дебати по немски език.

Още от детската си възраст Едис е наясно, че изучаването на немски език ще определи бъдещето му, тъй като една част от семейството му от години живее в Германия. Не е случаен и изборът на училище, тъй като „още от седми клас насам съм наясно и затова точно избрах немската паралелка в Езиковата гимназия, която е най-елитното училище в областта“, пояснява абитуриентът.

Подчертава неизменната симбиоза учител-ученик, която е „жизнено важна“. Учители и ученици трябва да са екип, трябва „да са на 120 процента“, за да го има успеха, сочи веруюто си младежът. Изключително е благодарен на своите учители, дори на тези, които не са му преподавали, но са част от професионализма в Гимназията. Сред неговите преподаватели „на 120 процента“ са Нигяр Наим, която от десети клас „ме придружава, така да се каже, по стълбицата на успеха. В осми клас първо беше госпожа Ваня Костова. Тя даде основите на всичко, а след това госпожа Наим пое оттам и ме създаде какъвто съм в момента“, не крие емоции зрелостникът.

„Петте години в Гимназията бяха един много интересен път, много интересно преживяване с трудности и изпитания, но също така и триумфи, и си заслужаваше да се запиша в Езиковата гимназия, защото екипът от учители е силно професионален, но също и средата, в която бях, моите съученици, те също подпомогнаха“, констатира фактите на успеха си Едис.


Според наблюденията му и от разговорите, които е имал възможност да проведе с посланика на Германия у нас, Н.Пр. Ирене Планк, немската държава „доста се радват на нашите постижения, мисля, че те са доста позитивно настроени към нашето обучение“.

Едис прави следващите стъпки, за да продължи обучението си в Германия. Иска да се занимава с модерна професия, нещо което е свързано и с IT, и с икономика. Това е бъдещето, убеден е абитуриентът. Не е много убеден обаче, че бъдещето му е свързано с родината.

Ще се върне ли в България след като се изучи? „На този въпрос, за жалост, не мога да Ви отговоря със сигурност, защото аз, самият, не знам какво крие бъдещето“, деликатен и младежът. „Надявам се, че може би ще излезе някаква хубава оферта да се върна в България, имам предвид като за кариера“, слага всичките условности в едно изречение той и допълва „но, ако сегашните обстоятелства продължат да се влошават или да са на същото ниво, България няма да бъде моята крайна дестинация, като кариера“. И пак се старае да е деликатен – „Но, знам ли? Нещо може да се промени. Трябва да гледаме малко по-оптимистично на бъдещето, но аз, лично, съм леко песимистичен“, откровен е Едис.

Наблюденията му сочат, че у нас студентският живот е повече забавление, което трябва да се живее, а не толкова целенасочено трупане на знания и умения, както и сериозна подготовка за бъдеща реализация. Това е друга причина, поради която е избрал да продължи обучението си в чужбина.

Не биха ли искали обаче тези знаещи, можещи хора, изучени в странство, да се върнат у дома, да извървят нужните стъпки и да направят България едно по-добро място за живеене, което ще бъде предпочитано от младите, а няма да я напускат, защото тя няма да се промени, ако те не направят тази стъпка?

„Доста трудна задача ми зададохте, защото това е една много голяма отговорност, но тя не трябва да се поема от единици, а от всички. Но, аз, лично, сега не съм готов да поема тази отговорност за промяната, защото съм още много млад“, не избягва трудните отговори Едис. С едно щракване на пръсти държавата няма да се оправи. „Нужни са години и доста целенасочени реформи, а не само някакви празни обещания. Нужни са и силите, и подкрепата от предишните поколения – да покажат на младите поколения предишните грешки, така че да не ги повтарят“, разсъждава мъдро младежът.

Все пак, за да не е съвсем отчайващо, обяснява, че не са малко връстниците му, които възнамеряват да се завърнат в бащината къща, след като се изучат в чужбина.

Цялото интервю, в което можете да чуете как разсъждават младите умни хора на България, е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ресторантьорите настояват за запазване на 9% ставка в бранша

Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари.  Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..

публикувано на 07.01.25 в 11:05
д-р Йорданка Господинова

Д-р Господинова: Важно е какво ядеш не от Коледа до Нова година, а от Нова година до Коледа

Коледните празници отминаха, Нова година дойде, изядохме вече остатъците от богатите празнични трапези и вече започнахме да се питаме как да отслабнем и как да влезем във форма. Има ли лесни начини и какви са съветите на диетолозите за здравословно хранене? " Ако говорим за лесен начин за влизане във форма, лесният начин е да не излизаме от форма...

публикувано на 06.01.25 в 17:28
Евгений Дайнов

Проф. Евгений Дайнов: ГЕРБ се провали в сформирането на правителство

Спирането на преговорния процес преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на стабилно управление на държавата показва, че ГЕРБ се оказаха за пореден път неспособни да сформират правителство. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов.  ГЕРБ прекрати преговорите за съставяне на редовно..

публикувано на 06.01.25 в 16:06
Вилдан Расим

Вилдан Расим: Водата е силен елемент в традициите от Йордановден до Бабинден

Богоявление или Йордановден е един от важните дни в българския обреден календар. Днес може  да не спазваме буквално традициите, но някога е било важно тяхното изпълнение.  Богоявление  е денят, на който Йоан Кръстител покръстил Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху..

публикувано на 06.01.25 в 15:21
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева за визията и отговорността на ГЕРБ

"Надявам се на продуктивни разговори и сътрудничество между ГЕРБ-СДС и Демократична България. Преговорите за коалиционно споразумение вървят с обнадеждаващ напредък. Очакваме скоро президентът да връчи мандата на нашата парламентарна група. Време е да се намерят допирни точки, за да се изгради стабилно управление с ясно разписани ангажименти и срокове,"..

публикувано на 03.01.25 в 09:55
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35