Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международният "Родопи филм фест“ започва под открито небе

Снимка: НФЦ


В Смолян стартира  Международният документален „Родопи филм фест“. Събитието се провежда за четвърта поредна година и ще продължи до 14 юли.  Мотото на фестивала тази година е „Слушай музиката!“ , защото основният акцент е поставен върху музикалните филми, каза в ефира на Радио Кърджали неговият директор Христо Бакалски.
 В амфитеатъра пред библиотеката в родопския град, под открито небе, киномаратонът  стартира с лентата „Раят може да почака“ на Свен Халфар. Филмът е портрет на хамбургския хор, в който всички певци са на преклонна възраст, но имат смелостта да застанат пред публика и да разкрият частица от душата си.
Програмата ще направи преглед на 36 заглавия от България и света, входът е свободен.
 За първа година избрани филми са включени в платформата Nettera.TV, така че ценните заглавия ще могат да достигнат до зрители от цялата страна. Те могат да гледат над 18 фестивални филма, представени на платформата с онлайн достъп.

Специално внимание в музикалната секция заслужава "32 звука" на номинирания за „Оскар“ Сам Грийн, който ще бъде представен премиерно за страната. Заслужава внимание и  ”Проектът Клецмер", филм на млади аржентинци, които търсят корените на известната клецмер музика, но същевременно филмът е любовната история на двама съвременни документалисти.

Програмата на  „Родопи Филм Фест“ съдържа пълнометражни, среднометражни и късометражни филми от целия свят - САЩ, България, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина, Азербайджан и много други страни. Във фокуса на фестивала отново са  Германия, Гърция и Турция, каза Христо Бакалски.

Филмите посветени на музика, мечти, смърт, легенди и екология са разнообразни разкази на човешки истории, през които прозират социални, политически, исторически, етически, екзистенциални, семейни и правозащитни теми и проблеми, с което организаторите напомнят, че в документалното кино няма фалшиви новини.

В пълнометражната програма ще видим заглавия като "Животът не е състезание, но аз печеля" - фокус върху спортните постижения на жени-олимпийци. Филмът ни превежда през исторически факти до съвременни съдби по изключително оригинален и кинематографичен начин. Филмът е номиниран в две категории на Венецианското Биенале 2023. Друго впечатляващо заглавие е сръбският „Флотация” на Елунед Зоуи Айано и Алесандра Татич, които ни пренасят в малък крайдунавски град в Сърбия, чиято мина дава основен поминък на населението и наскоро е закупена от китайска компания. Българският филм в конкурсната програма е „Да летиш с плавници“ на младата режисьорка Мария Аверина. „Чарли Чаплин от Афганистан” на Анета Папатанасиу е гръцкото представяне в програмата. Фълмът ни пренася в тъжната история на един от последните останали комици и актьори в Афганистан и прави коментар за това как фанатизмът на Талибаните в страната забранява комедията.

В среднометражния кокурс зрителите ще могат да видят турският филм, изграден като детективски “мистери”, “В търсене на семейство Родаки“ на Керем Сойилмаз. Този филм ни въвежда в историята на миграцията и насилствената размяна на население между балканските държави през 1923 година. Изключително впечатляващ експеримент е „Обекти на светлината“ на Акасио де Алмейда и Мари Каре - филм на майстори, посветили живота си на португалското кино и оставили много следи и запомнящи се образи след себе си.

Късометражната програма е обогатена с филми от Полша, сред които е и миналогодишният победител „Сестра ми“ на Мариуш Рушински в един от най-важните документални световни фестивали IDFA. Филмът разказва за момиче, което страда от пристрастяване към наркотици и често влиза в изправителни домове. Изключително интимен разказ за семейните травми и как те влияят на подрастващите деца. В програмата очаквайте четири български филма, сред които обръщаме внимание на "In between" на Виолета Вълчева и „Мартеницата“ на младия режисьор Георги Ванев.

Тази година фестивалът въвежда две нови секции Фокус ново българско кино, където са представени „Войник на Съдбата“ на Касиел Ноа Ашер, „Следеният човек“ на Димитър Коцев - Шошо и „Теодор Ушев: Невидими връзки“ на Борислав Колев. В секцията Българска панорама - музиката в киното ще бъдат представени „Оловният войник“ на Костадин Бонев, „Имало едно време в Париж“ на Андрей Чертов и „Балканска черна кутия“ на Цветан Драгнев.

Международно жури отново  ще определи наградите в конкурсните категории от състезателната селекция късометражни, среднометражни и пълнометражни документални филми.

Ще се проведе и специален уъркшоп предназначен за млади документалисти. В рамките на един ден ще се представят и обсъждат идеите за кратки филмови проекти, възникнали на предварителните онлайн срещи на участниците. Също така младите кинематографисти ще имат възможността да участват в предвидената лекция на теми виртуална реалност в киното.
Цялото интервю с директорът на "Родопи филм фест“ Христо Бакалски чуйте в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Огънят на Анадола“ минава през Кърджали на 8 и 9 август

След спектакъла пред 40 000 човека в Истанбул, най-дълго играното танцово шоу в света „Огънят на Анадола“ пристига за лятно турне в България. Световноизвестната танцова трупа на хореографа Мустафа Ердоган ще посети Кърджали,  Пловдив, Варна, Бургас и Шумен. В Кърджали ще има два спектакъла - на 8 и 9 август. „ През тези двадесет и пет години,..

публикувано на 01.08.24 в 15:13

Йълдъз Ибрахимова и Живко Петров с концерт в Момчилград

Една от големите звезди на балканската джаз сцена Йълдъз Ибрахимова ще изнесе концерт в Момчилград. Заедно с нея на сцената ще се качи популярният пианист и композитор Живко Петров. Музикалното събитие е тази вечер от 19.30 часа в читалище „Нов живот”, с вход свободен. Йълдъз Ибрахимова и Живко Петров гостуват за 15-ата Международна среща на..

публикувано на 26.07.24 в 15:18

Над 15 часа музикална програма в традиционното гайдарско надсвирване над село Гела

Богатата, дълга над 15 часа музикална програма е подарък към всички дошли в трите дни на най-големия празник на родопската гайда у нас, съобщиха организаторите на традициония събор в село Гела . За посетителите има осигурени безплатни зони за паркиране и безплатен къмпинг. Събитието също няма вход. В първата вечер на събора – петък, 2-ри август, на..

публикувано на 23.07.24 в 18:05
Награждаването на Детския струнен оркестър

С българска "Ръченица" Детският струнен оркестър на Кърджали покори Римини в Италия

Единайсет цигулари -  Даная Илиева,  Йоана Нанова,  Деха Мехмедали, Т ургай Бахар,  Жулиде Муталибова,  Гергана Илчева,  Ангел Чавдаров,  Берна Бекир,  Дамла Мустафа,  Хелин Сали и  Атъл Кадир, един  пианист - Наталия Петрова, и техният ръководител и диригент Мария Петковска, се завърнаха преди дни с първо място от международен конкурс в..

публикувано на 17.07.24 в 17:38

Българчета от цял свят написаха песен за езика ни

Първата песен за българския език създадоха възпитаниците на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж и я нарекоха по името на патрона си „Вазовчета“. Текстът е изцяло съчинен от участниците в Студиото по журналистика и творческо писане с ръководител Янета Димитрова. Музиката пък им подари младият български композитор Георги Зайков...

публикувано на 15.07.24 в 11:17
По време на конкурса

Детският струнен оркестър ще представи Кърджали и България на престижен фестивал в Римини

Детският струнен оркестър при Дома на културата с ръководител Мария Петковска заминава тази нощ за Италия, където ще представи България в международен фестивал в град Римини. Поканата за участието на младите цигулари дойде след първото място, което съставът зае на националния конкурс "Път към славата", който се проведе в София през март и бе..

публикувано на 05.07.24 в 17:06

Музикални филми са във фокуса на "Родопи филм фест" този юли

От 11 до 14 юли за четвърта поредна година в Смолян ще се проведе Международният документален „Родопи филм фест“. Откриването е на 11 юли, в амфитеатъра пред библиотеката "Тази година в програмата сме предвидили филми на музикални теми. Т.е. винаги имахме някакво мото - обикновено по-сериозно. беше "Кадри за любов и война", беше "На лов за боклук", за..

публикувано на 28.06.24 в 16:49