Кърджали и Смолян са последните две области, в които КНСБ провежда своята кампания на терен за по-високи заплати в индустрията. От месец април досега ръководството на синдиката е посетило и осъществило срещи в над 100 предприятия от този бранш.
В Кърджали, освен във водещи предприятия, срещи са извършени и с представители на местната власт от цялата област. Първата от срещите с бизнеса се осъществява в бившия завод „Бентонит“, уточни синдикалистът.
„За нас важният въпрос беше да кажем на работодателите там пък и на всички, че ние оценяваме това, което беше направено през последните две години и половина в много от фирмите на България за компенсиране на инфлацията. През тези около 30 месеца от началото на 2022 година досега около 32-33 % е компенсирана. Оттук нататък нашите искания са за реален ръст на доходите над инфлацията за 2024 г. и особено за 2025, когато очакваме и минималната работна заплата да расте нагоре“, коментира Пламен Димитров.
Той припомни, че съгласно действащото законодателство през септември Министерският съвет трябва да приеме в постановление за определяне на новата минимална работна заплата за следващата година. Тя трябва да възлиза на 50% от средната работна заплата за предходните 12 месеца към 1 септември. „По наши изчисления трябва да бъде между 1080 – 1100 лв.“, каза Пламен Димитров.
КНСБ смята за нужно България да направи необходимото, за да започне да изчислява регулярно т.нар. „заплата за издръжка“ - заплата, която стига, за да може съответното домакинство да посрещне своите базови нужди за издръжка.
През март тази година Международната организация по труда приема дефиниция и методология за изчисляването на заплатата за издръжка, която трябва да се въведе в европейските страни.
„Ние настояваме, независимо от развитието на политическия процес, това да бъде една от проектните задачи на служебното“, заяви Пламен Димитров.
Как ще расте минималната заплата и как тя ще се отнася към заплатата за издръжка са два от важните приоритети в дейността на КНСБ, категоричен е Пламен Димитров. Друг такъв приоритет е Бюджет 2025, който се подготвя сега и трябва да бъде реално готов до края на месец август.
„Исканията на конфедерацията за 2025 г. стъпват върху общото хоризонтално правило за увеличение поне с 10% на всички заплати - на тези, на които плаща правителството най-малко, 10% на всички, а не избирателно, както беше в годините. 10% всъщност означават около 1 милиард и 800 милиона повече средства за заплати за 2025 година“, уточни синдикалистът.
За някои от институциите и предприятията в областта на културата, социалните дейности, столичният градски транспорт, както и за БНР, КНСБ ще се ангажира да се бори и за по-високи от 10 процента увеличения на заплатите в Бюджет 2025.
Тревожна тенденция на свити пазари и намалели поръчки е констатирана в индустрията в последната година, съобщи още Пламен Димитров. Това води до съкращения, които са около 5 до 7 процента. Проблемът съществува и в предприятия в област Кърджали, които вече са освободили работници. За да не се стига дотам, от КНСБ предлагат законодателно решени:
„Да въведем в Кодекса на труда постоянна мярка, което дава възможност на предприятията да задържат работниците на работа, когато имат спад 20 и повече процента на продажбите за съответните периоди, като имат право да получават съответните обезщетения или субсидии или средства от държавата през фонд „Безработица“. За да можем тогава да запазим работниците на работното място, независимо че няма работа повече за тях, отколкото да ги освободим и да отидат на обезщетение. Идеята е нещо подобно на това, което действаше по време на Ковид 60 към 40.“
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478