Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мечева от "Четири лапи": Пазете домашните любимци в жегите

Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Въпреки опитите за разхлаждане в последните дни, тази година лятото е много горещо, а това се отразява не само на хората, но и на животните. Колкото по-топло става, толкова по-важно е домашните любимци да избягват жегата и да се разхлаждат често. Кои са основните правила, които стопаните стопаните трябва да спазват  в горещините, за да се избегнат инциденти? 

Непрекъснат достъп до прясна вода, ледени лакомства, сянка и разходки по хладно са част от съветите, които дава д-р Надежда Мечева от фондация "Четири лапи".

А когато ги взимаме на море "желателно е да не ги къпем прекомерно в морската вода, тъй като трябва да се вземе под внимание, че постоянното мокрене на козината на домашните любимци може да образува среда, която да не е благоприятна и да се развият различни микроорганизми и гъбички", каза тя за Радио Кърджали.

Още съвети за кучетата:

Важно е, когато времето е горещо стопаните да са много внимателни. Освен сериозните сърдечносъдови усложнения, които могат да доведат до топлинен удар, кучетата са изложени на риск от слънчево изгаряне на места, където нямат козина, като например носа и ушите. 

Честият прием на течности е от изключително значение за благосъстоянието на опашатковците. По време на разходките винаги трябва да имат достъп до питейна вода, затова трябва да се носи бутилка, както и да се правят редовни почивки. По-възрастните кучета се нуждаят от повече време да се охладят и да си починат. 

Разходките, включващи тичане е препоръчително да бъдат провеждани през по-прохладно време - рано сутрин или вечер. 

През лятото асфалтът се нагорещява изключително много и може да опари, дори изгори лапите на кучетата. Стопаните трябва да избират по-сенчест маршрут или по възможност разходка в парка или гората, където, освен че е по-хладно, има и много дървета, които да ги предпазят от силното слънце. Ако все пак кучето получи изгаряне има специални кремове, които стопаните могат да закупят, за да облекчат болката. 

По време на пътуванията с кола, заедно с кучето си, е важно стопаните да включват климатика. Ако автомобилът не разполага с такъв, ЧЕТИРИ ЛАПИ съветва да се избягват пътувания в най-голямата жега, а тръгването да става рано сутрин или вечер. Задръстванията през горещото време могат бързо да създадат проблеми за любимеца. При никакви обстоятелства, никога не трябва да се оставя кучето само в колата, дори и само за няколко минути. Температурата в автомобила много бързо може да се повиши до 60 °C, а даже и до 100 °C. Дори и паркиран на сянка, той се нагрява много бързо и се превръща в смъртоносен капан за животното.

Котките също трябва да имат лесен достъп до прясна вода и да има обособено сенчесто място, където да могат да се скрият, припомня д-р Мечева.

Препоръчва се да не се оставят остатъците от недоядена храна в купичката на котката, защото тя бързо се разваля от жегата. 

Подобни са препоръките и за останалите домашни любимци - зайци, морски свинчета, хамстери, птици. Специално за птиците е важно волиерите им да бъдат разположени през лятото далеч от слънчевата светлина и водата във ваните за къпане и в бутилките за пиене, за да се избене появата на бактерии. 

"Желателно е животинките да се хранят със суха храна, тъй като в топлото време храната от консерва или пауч много по-лесно би могла да се развали", припомни д-р Мечева.

Да се подменя и да не се оставя стара храна в паничката, съветва още тя.

Подобни са препоръките и за животните в стопанствата, като кокошки, кози, овце, крави, не само за домашните любимци - сянка, достъп до вода, подходяща храна.

Освен за стомашни неразположения и чревни болести, през лятото стопаните трябва да следят и за редовното вътрешно и външно обезпаразитяване на домашните си любимци, за да бъдат предпазени от инфекции, пренасяни от кърлежите например.

Повече чуйте в прикачения файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златоград е готов за празника на виното „Трифониада“

Станалият традиционен за Златоград празник на виното и любовта "Трифонида" ще се проведе  тази година на 22 февруари /събота/ от 11:00 часа на мегдана в Етнографски комплекс . Събитието се провежда за 18 поредна година, като организатор е Етнографския ареален комплекс. Директорът му Александър Митушев е създателят на "Трифониада"-та и главен..

публикувано на 05.02.25 в 17:05

Ресми Мурад: Това правителство ще стопира политическата криза

Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..

публикувано на 31.01.25 в 17:37
Регионален исторически музей - Кърджали

Музеите настояват за 20% увеличение на бюджета за 2025 г.

Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%.   “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..

публикувано на 31.01.25 в 15:32

"Скритата реалност" вади на показ опасностите в интернет

Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..

публикувано на 30.01.25 в 16:40

Нериман Сали: До 31 януари самоосигуряващите се могат да променят вида на осигуряването си

На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си.  Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..

публикувано на 29.01.25 в 13:24

Проф. Евгений Дайнов: Най-губещи от участието си в кабинета са от БСП

Управляващите спорят за бюджета и за това дали отговаряме на критериите за Еврозоната, но за да бъде една държава стабилна, трябва да бъде стабилно и управляващото мнозинство. По тази тема Радка Петкова разговаря с политолога проф.Евгений Дайнов: " Има предпоставката да издържи доста дълго, ако участващите партии не започват да се карат по..

публикувано на 27.01.25 в 15:05

Павлин Кръстев: ДПС-ДПС подкрепи правителството за доброто на държавата

Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..

публикувано на 25.01.25 в 00:53