Ангажиментите около установяването на здравния статус и попълването на информацията в здравните профилактични карти на децата в училищна възраст да бъдат вменени на медицинските лица в училищата. Около тази идея се обединиха родители и лични лекари от Кърджали.
И от двете страни са категорични, че настоящата практика за въвеждането на данни в този документ е порочна, формална и не ползва никого. Единствено създава затруднения и допълнително напрежение както на родителите, така и на личните лекари.
Масова практика е профилактичен преглед на практика да не се извършва, а данните, които се изискват, се попълват формално. Най-често родителите оставят документа в кабинета на личния лекар. Когато се събере достатъчно количество, медицинската сестра нанася някакви данни и се поставя подпис и печат. След това родителят взима готовия вече документ и тържествено го представя на училищните власти, към които има изискване за наличието му в здравното досие на всеки ученик. Така описа ситуацията в ефира на Радио Кърджали майка на ученик от прогимназията.
Описанието абсолютно точно обобщава информацията, събрана в репортерска проверка и наблюдения пред няколко кабинета на джипита в областния център. Някои майки даже с известен свян споделиха, че са си взели по ден отпуска, защото се чувстват неудобно да прередят чакащите болни хора пред лекарския кабинет, а и с надежда да успеят веднага да вземат заветната профилактична карта на детето си попълнена, за да не губят още един ден в чакане.
„Тук обаче идва въпроса – на кого е необходимо всичко това – на училището, на Регионалната здравна инспекция, на Здравноосигурителната каса, на личния лекар, на родител, на дете … На кого? … Тук си задавам и въпроса – медицинските сестри и фелдшери в училищата – те какво правят? Как минава един техен работен ден?“, реторично попита майката, наша слушателка. Тя се върна в спомените от детството си и разказа как някога се е извършвала истинска профилактика на здравето на учениците в школата именно от училищните медицински специалисти.
„За да се попълни коректно здравнопрофилактичната карта на лица, които посещават училище или детски заведения, е необходим един обстоен преглед от поне десетина-петнадесет минути. Той няма да приключи само с това, защото в тази карта има изискване за профилактични изследвания, лабораторни, параклинични изследвания, които не стават в същия ден. Така че това, което ние в момента правим е чисто фиаско, т.е. попълваме бумащина, която за мен не е нужна никому“. Това категорично мнение изказа в ефира на Радио Кърджали д-р Христо Бонев, джипи с една от най-големите практики в Кърджали. Той е и специалист педиатър. В пациентската му листа има около 2300 деца в ученическа и градинска възраст. Ако трябва да извърши обстоен профилактичен преглед на всяко от тях, за да нанесе абсолютно коректно данните в здравната профилактична карта, ще е необходимо да отдели поне 6 месеца, като се занимава само с това, без да приема никакви други пациенти и извършва никакви други прегледи.
До момента не се е случвало да дойдат родители, които да са с ученика си и да държат да бъде извършен този пълен обстоен преглед преди да бъде попълнен въпросния документ. „Няма такъв случай. Всички знаят и са с нагласата, че това е чисто формален документ, който трябва да се попълни. Според моите представи този документ трябва да бъде попълнен от здравните лица, които обслужват съответните учебни заведения. Нашата функция е да лекуваме пациентите и да даваме информация на здравните служби в училищата за някои хронични заболявания и за евентуална необходимост от ваксинация на съответните лица в съответната възрастова група. Всичко това може да бъде спестено на личните лекари, може да бъде спестено на родителите, а това да бъде вменено във функциите на лицата, които обслужват училищата“, категоричен беше д-р Бонев.
По думите му трябва да има единомислие в Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието.
Според д-р Бонев профилактиката на здравето на децата ни куца, тъй като личните лекари са малко и "в крайна сметка страда качеството, защото има достатъчно количество пациенти, които трябва да бъдат прегледани, но за това се изисква достатъчно време“.
Той подчерта, че личните лекари многократно, в различни периоди, са поставяли въпроса пред властимащите за промяна в изискванията и обема на работа, който имат, тъй като това е допълнително обременяване, но винаги ситуацията е стигала до „глас в пустиня, тъй като няма чуваемост между отделните институции. Ние сме принудени да работим в тези условия години наред и нищо не се променя“, възнегодува, макар с усмивка д-р Христо Бонев.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Организации за защита на потребителите предупреждават за възможни измами при закупуването на стоки онлайн. Има реална опасност да не се намери адрес или телефон на търговеца или дори сайтът вече да не съществува. "Оказва се, че след кражба на лични данни и след пробив в системите, се стига дотам, че активни онлайн потребители, на..
На 11 януари се отбелязвае петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на..
Жители на ардинското село Бял извор потърсиха Радио Кърджали, за да се оплачат от дългогодишен тормоз от страна на собственици на животновъдна ферма. Твърдят, че животните от фермата - крави и овце са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градини на хора в селото и унищожават продукцията им. Освен това създават и сериозни..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в област Кърджали. Кампанията е провокирана от последния, за жалост,..
Има много причини за изчезването на пчелните семейства и измирането им . За този година нещата са още по-лоши, тъй като 2024 беше много неблагоприятна за пчелите, каза за радио Кърджали Неделчо Димитров, който е дългогодишен пчелар. Той поясни, че пролетта на изминалата година е била хладна и поради тази причина пчелите не са могли да..
Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..
Подкрепата за Българската православна църква от страна на президента, от правителството и от политически формации дава надежда, че ще се намери начин казусът с Българската православна старостилна църква да бъде решен, каза пред журналисти в Радомир Негово светейшество Българският патриарх Даниил. Важно е със своите действия държавата да не дава..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478