Хавиер е на 14 години. Доскоро е живял в Испания. Сега е в Кърджали. Тренира баскетбол и мечтае да стане професионален спортист.
„Много интересен младеж и с него работата ще бъде много интересна“, коментира за Радио Кърджали Михаела Качарова, основател и изпълнителен директор на сдружението.
„Нашата менторска програма вече е в осма учебна година и ние помагаме на младежи в цялата страна, които искат да се реализират професионално в бъдеще, но за съжаление нямат ресурса или нужната среда, която да предразполага такава професионална реализация. И тази година при нас кандидатства един младеж, който се казва Хавиер, за когото в момента търсим доброволец, който да влезе в ролята на ментор и да го подкрепя по неговия път към ориентиране за сфера на развитие и въобще мотивация и бъдещи изяви в среда, в която той иска да избере за себе си, която да се развива“, уточни Михаела Качарова.
Менторът трябва да е доброволец от Кърджали. Веднъж в седмицата той ще осъществява едночасова жива среща с младежа, в която двамата ще дискутират важни теми, които възникват в процеса на работа. Не е задължително менторът да е специалист и да има опит в сферата, в която младежът иска да се развива. По-скоро трябва да е човек, който работи за изграждането на умения и реалистични представи за света, за бъдещето, за създаването на правилна себеоценка на младия човек, за поддържането на мотивация и дори за информирано помагане да се избере университет или посока на развитие.
Михаела Качарова уточни, че менторът не е психолог и не прави терапии, нито пък е учител. Дори не е приятел: „Менторите са хора, които всъщност имат много конкретна роля, която изисква те да бъдат авторитет за младежа, да се спазват конкретни рамки и граници, за да може всъщност процеса на изграждане на едно бъдеще за този младеж да е по-стабилен.“
Към момента сдружението търси ментори не само в Кърджали, но и в Хасково, Кюстендил и още няколко български града. През програмата вече са минали много деца, а броят на кандидатстващите всяка година расте. Расте и интересът от страна на възрастните, които желаят да станат ментори.
„При нас винаги е водещо мотивацията и дали можем да помогнем на младежа. Досега не сме връщали младеж, който заслужава да бъде подкрепен, дори на момента да нямаме финансовите средства“, каза Михаела Качарова.
Над 70 младежи са минали през програмата в осемте години на нейното съществуване. В момента сдружението работи с 42-ма млади хора в неравностойно положение, от които над една трета са студенти
„Програмата не е едногодишна. Реално ние работим с тях колкото години е необходимо, докато изкласят университет, а в момента очакваме - всъщност няколко студенти са на финалната права и ще завършат скоро, до една година, бакалавър и им предстои да започнат магистърска степен“, за което заслуга в най-голяма степен имат освен децата и техните ментори, смята Михаела Качарова.
„Операция: Плюшено мече“ е организация, която е популярна в страната с благотворителната кампания под същото име, която вече 17 години набира коледни подаръци за деца, младежи и възрастни в неравностойно положение. За последните 16 години са дарили над 100 000 подаръка в цялата страна.
Миналата година сдружението издаде и книжка, в която под формата на детски приказка се разказва за работата на организацията и един от нейните таланти.
"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478