"Преди 112 години на днешния ден Кърджали става част от една свободна държава и от едни феодални порядка преминава към модерността, всички жители на района стават част от една държава, която се развива по правилата на европейската демокрация, получават общо избирателно право, нещо непознато за тях до този момент". Това каза в празничния ефир в Деня на Кърджали Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей.
Трябва да знаем и помним името на освободителя на Кърджали ген. Васил Делов – един изключително почтен български офицер, начело на Хасковския отряд, каза още директорът на музея. Тя припомни, че ген. Делов съумява с минимален брой жертви да освободи Кърджали и региона и да ги направи част от модерна България.
Коджаманова припомни малко известни факти от историята ни. Сред тях този за силата на дълга и честта на пагона, които надделяват над бащината мъка на един български офицер – ген. Никола Генев, командващ българското опълчение. Българските войни не само не са си позволявали мародерства, но и са противостояли на всякакви опити за насилие над мирното население. Това е нещо, което „заслужава да бъде отчетено и да се помни, защото недобросъвестни хора се опитват да измислят факти, свързани с освобождението на Кърджали. На тях искам да напомня, че изнасяйки се оттук турската армия си прибира и провизиите и практически местното население е било обречено на глад. Със заповед на Васил Делов се разпределят дажби за местното население, за да не бъде подложено на глад и мизерия“, посочи още исторически факти Даниела Коджаманова.
„По време на война се случват лоши неща, защото войната е такова средство. Но следва да се търси доброто във всяко събитие, а когато няма такова зло е хубаво да не се измисля, защото след 112 години няма нищо по-естествено от това да търсим общото, а не да търсим поводи за разделение. Достатъчно е разделено българското общество“, категорична беше директорката на музея Даниела Коджаманова.
Още подробности за традиционния ден на отворените врати, който се проведе в празничния за Кърджали 21 октомври, можете да чуете в прикачения звуков файл.
С отворени очи и сърца дойдоха кърджалийци и доведоха и децата си в музея в Деня на Кърджали, за да си припомнят историческите факти и да подхранят патриотизма и националната си гордост. Повечето посетители споделиха, че не са посещавали музея от ученическите си години. Сега им е по-интересно, по-осъзнато, дошли с децата си, а и защото "народ без минало няма бъдеще" и гледат "и през техните очи".Какво още казаха кърджалийци и гости, които посетиха музея в Деня на Кърджали, чуйте в анкетата.
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478