Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои са най-търсените, най-перспективните и най-добре платените професии. Преценява, че точно електроинженерството отговаря на неговите интереси. Знанията, които получава в гимназията в Ардино са напълно достатъчни да успее на приемния изпит и да го приемат в желаната специалност.
На момчето от Родопите му допаднала електротехниката, свързана със средно и високо напрежение. И от втори курс печели стипендия от държавното предприятие Енергиен системен оператор, за когото се очертава да работи по договор 5 години. Студентът Екрем Хасан чрез високия си успех се е преборил и за още една стипендия, която се дава на отличните студенти. Отделно от нея Техническият университет – филиал Пловдив му изплаща и целева стипендия за специалността, която учи – електротехника, пише Михаил Ванчев - журналист, консултант на Технически университет - филиал Пловдив .
Електроинженерът не бива да греши.
Инженер Екрем Хасан е бил „удрян“ от ток, но както сам казва е реагирал навреме и няма последствия за здравето му. Той е категоричен: „В моята област на електротехниката има непоправими грешки и това трябва да се знае от всеки инженер. Една грешка може да бъде фатална за човешки живот. За да не допускаме такива грешки нашите преподаватели винаги ни предупреждават за различните рискове в електротехническата практика. От сън да ни вдигнат да знаем, че не можем да работим с техника, която е под напрежение. Трябва да тестваме работата, която сме свършили. Когато става въпрос за опасност за човешки живот контролът е висок. Досега съм работил само на ниво на напрежение от 220 волта. Със сигурност ще ми се наложи да работя и с много по-високо напрежение.“
В момента инженерният интерес на студента от Техническия университет – филиал Пловдив е насочен към електрическите подстанции и електрическите централи. Заедно със студентите си ходи на наблюдения в АЕЦ Козлодуй, както и в много водноелектрически и фотоволтаични централи. Тук в Техническия университет – филиал Пловдив Екрем Хасан работи и по монтажа на фотоволтаични панели на покрива на висшето учебно заведение.
Всяка събота и неделя Екрем пътува до родното Ардино, където от няколко години се занимава с животновъдство. Заедно с вуйчо си построяват в Ардино нова сграда, в която е тяхната ферма за млекодайни крави. Започват с малко животни, а сега имат тридесетина крави. Около домът им всичко е гори, ливади, пасища – районът н е доста благоприятен за животновъдство. А като инженер той има идея в един момент да поставят фотоволтаик върху покрива на фермата и вярва, че ще бъде добра инвестиция.
Чуйте цялото интервю с Екрем Хасан в прикачения файл
100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..
С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, то ва обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в..
Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..
На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..
Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест. Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478