Звукови хроники „Танцът през вековете”: Бароковият танц

Схема на бароков танц от 17 в.
Снимка: Архив
Танцът в бароковата епоха изразява характер, митология, философия и политика. Съществува разграничение на народни и бални танци, но едни и същи хора изпълняват и двата вида и то за собствено развлечение или представят спектакъл на зрителите сред знатните кръгове. Самият крал танцува на сцената заедно с други благородници, но ролите им са съобразени със социалния им ранг. Това е най-показателно за Франция и времето на Луи ХІV, Кралят-слънце. В балетните сцени той се показва ту като победител във войната, ту като добрия баща на народа. Особено важно е да се спомене, че всяко едно движение на тялото е режисирано – включително позицията на ръцете и на пръстите е важна част от бароковата хореография.
Всеки танц има своя характер или афект и се използва в подходящите моменти. Тялото на танцуващия е използвано по различен от познатия ни днес начин. Когато се играе сериозен танц задължително се носи корсет или кираса (част от нагръдните доспехи). Но подобен костюм не позволява много на корпуса да се движи. Ако се представя танц-гротеска, вече няма корсет и се позволява всичко, което е удобно за танцьора. Така на практика се дава шанс за проява на всевъзможни екзотични фигури за барокова Европа – маври, турци, китайци, дори абстрактни герои или предмети. Характерно гротескно мислене е да се изобрази треперене или подскачане на един крак. Оттук по-късно се развиват новаторските идеи в балета, свързани с подскоците и техниката на пируетите. Например пируетът се е изпълнявал на два крака, а на един, както днес ни е познат, в бароковата епоха е смятан за фигура с гротескно съдържание.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07