На много места по света има региони и техните жители, които са обект на присмех. Ще ви отведем на някои от тези места и ще потърсим причините, поради които са станали обект на шеги. Пак ще прекосим света надлъж и шир. Ще открием, че на различни географски ширини има побратими на нашите габровци, за които се разпространяват много вицове: жителите на финландската област Лайхия, на германската Швабия, на азербайджанския град Шеки, на град Шикарпур в Северна Индия, и други. Какви регионални вицове има в Литва, Латвия, Испания, Португалия? Географското разположение на някои държави една до друга също прави така, че между тях да прехвърчат стрелите на хумора. Сигурно ще ви бъде забавно за какво се присмиват едни на други китайците, корейците и японците, с кого от съседите си се шегуват израелците, чилийците...
Наши водачи в хумористичното пътешествие до различни точки на планетата ще бъдат: преводачките Здравка Найденова, Ралица Петрунова, Дора Цветкова, Сандра Каупужа от Рига, Н. Пр. Дариус Гайдис, посланик на Литва, немският дипломат Матиас Денер, София Шигаева, ръководител на Центъра за азербайджански език и култура при СУ „Св. Климент Охридски”, д-р Мона Каушик, преподавателка в Центъра за Източни езици и култури при СУ „Св. Климент Охридски”, Шънг Чао, журналист от българската секция в Радио Китай, Марсел Израел от Националния съвет на религиозните общности в България, Андрес Сааведра, чилиец по рождение, но от години преподавател по философия в Софийския университет.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..