Ако трябва да избирате дали да отидете до Япония или да пътувате в миналото, какво ще предпочетете. И двете? Значи сме на един акъл!
Знаете ли каква драма преживява детето на българка и японец? Много му се работи, но го мързи да стане. Златимир Йочев е чист българин, но хич не го мързи – за две седмици в Япония е изминал близо 4000 километра, опитал е около 50 вида бира, снимал се е с гейша (защото повече от това един редови нашенец не може да си позволи) и е галил сърни и елени в центъра на многохиляден град.
Златимир Йочев е водещ на сутрешния блок в България он еър, но толкова цветно и релефно разказва, че все едно ще ни слушате по телевизора.
Япония произвежда два пъти повече българско кисело мляко от България. 29-те завода на компанията, които държи лиценза бълват по 700 тона „наш йогурт” на ден, което е два пъти повече от цялото дневно производство на България. Е, как да не попитам Златимир Йочев е опитал местното мляко, но му се е сторило прекалено сладко.
Знаете ли, че къщите могат да говорят? Да, те разказват истории. Някои едва прикриват кръпките и екземите на фасадите си, други греят като сватбени торти, трети рухват под спомените за минало величие. Ако не ги чувате, вече си имате преводач. Искра Ценкова е уловила невидимите въздишки на спомените им. С нея старите софийски къщи споделят. Раздумката им е била достатъчна за две книги „Спомени зад оградата” и „Между кръста и петолъчката”.
Много красиви сгради погинаха под фадромите на мутробарока, други креят едва-едва, разумните нови собственици на трети са спасили останките от прежната им красота. Нека Искра ни сподели какво са си шушукали с някои от емблематичните домове в района на Докторския паметник в София. Съюзът на архитектите на ул. „Кракра“ 11 – забележителна сграда с още по-вълнуваща съдба с бляскави и трагични моменти. А Искра разкрива не само историята й, ами че там, където е била моргата на д-р Иван Карамихайлов днес се намира… ресторантът.
Сигурно за повечето от вас Кирил Маричков е известният „щурец”, но малцина са наясно, че дядо му е създал едни от най-красивите сгради в София и лично архитектът на мавзолея на Ленин го спасява. Става дума за къщата на ъгъла на „Леге” и „Съборна” – бивш хотел „Империал”, а след това сграда на ЦК на ДКМС.
Не сме забравили и рубриката на Теодор Борисов и Светослав Марков 50 места от българската история отвъд България. Те ни изненадаха, че Българската академия на науките изобщо не е създадена у нас, а в Браила, но в замяна на това й е „бабувал” Любен Каравелов.
В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..