България загуби от Сърбия в драматичен тайбрек на световното в Италия

Крсманович забива през блокадата на Рабаджиева
Снимка: fivb.org

България загуби от Сърбия с 2:3 гейма (19:25, 25:23, 19:25, 25:18, 12:15) във втория си мач от световното първенство в Италия пред над 2 хиляди зрители в "Палатриест". Нашите на два пъти бяха догонващи в резултата, но докараха двубоя до тайбрек, в който направиха няколко грешки повече от сръбкините и записаха второто си поражение в Триест.

Във втория мач на нашите националки на световното първенство по волейбол в Италия селекционерът на България Владимир Кузюткин започна с Диана Ненова, Емилия Николова, Цветелина Заркова, Страшимира Филипова, Добриана Рабаджиева, Елица Василева и либерото Мария Филипова. Срещу тях Сърбия изглеждаше по следния начин – Огньенович, Бошкович, Крсманович, Рашич, Молнар, Михайлович и либерото Попович.

България поведе първо с 3:1, а след това и с 6:2, което принуди сръбския селекционер Зоран Терзич да вземе почивка рано в първия гейм. Нашите успяха да затруднят максимално сръбкините на посрещане и дори направиха 1 ас чрез Емилия Николова. След почивката Николова сгреши началния удар, а българките пропуснаха чудесна възможност за контра при 7:3. Това се отрази на играта на националките ни и Сърбия ни изравни и дори поведе след 5 поредни точки. След техническото прекъсване Кузюткин замени Диана Ненова с Лора Китипова, а сръбкините изпратиха две поредни атаки в аут, за да се обърне отново резултатът. Нашите задържаха преднината си до 16:14 при второто техническо. Сръбкините изравниха при 18-ата точка, а след контри поведоха с 2 точки, което означаваше прекъсване за българския щаб. След него Рабаджиева бе спряна от сръбската блокада и преднината на противника ни стана сериозна – 21:18. При 23:19 последва нова почивка за Кузюткин, който видя как този гейм ни се изплъзва. Аут на Добриана Рабаджиева и 25:19 за Сърбия в гейм, в който почти през цялото време имахме леко предимство.

Втората част започна ударно за сръбкините, които поведоха с 3:0, а след това и с 8:2 след странен срив в нашата игра. Наказателната акция на "плавите" продължи, както и грешките в нашия отбор – 12:4, а Кузуюткин направи само една смяна – Елена Колева вместо Емилия Николова. Българките все пак успяха да намалят разликата и имаха само 6 точки пасив при второто техническо. Ошашавеният треньор на България взе първата си почивка едва при 20:14, но въпреки него момичетата ни докараха нещата до 21:19 за сръбкините. Драмата настъпи в последните няколко разигравания – волейболистките ни изравниха при 23:23, а след това стигнаха и до геймбол след блокада на Страшимира Филипова. Успешна контра на Елена Колева срещу двойна блокада и 25:23 – 1:1.

Сърбия отново стартира отлично в третия гейм и поведе с 3:1, но нашите реагираха и обърнаха резултата в своя полза още при първото техническо – 8:6. След добра организация блокада – защита дори имахме 3 точки повече при 10:7, след което обаче отново повторихме старата си слабост с грешките и 11:10 за нашите съпернички. Съдиите сгрешиха в полза на Сърбия, а след бурна реакция Кузюткин получи жълт картон. 16:14 за сръбкините при второто техническо и нашите отново бяха в ролята на догонващи. 19:15 след няколко омекотени от сръбския блок български атаки и прекъсване за нашия щаб, а след това ново такова при 23:18. Въпреки влизането на Христина Русева нашата блокада не работеше и краят на тази част дойде при 25:19.

Нашите волейболистки отново поведоха с 3 точки в началото на 4-ия гейм, а Зоран Терзич замени разпределиката си Мая Огньенович с Бояна Живкович. С невероятна игра в защита сръбкините ни изравниха при 7:7, но все пак атака на Елица Василева даде леко предимство при първото техническо. Националките ни увеличиха преднината си при 14:12 и Терзич веднага взе прекъсване. Единична блокада на Старшимира Филипова срещу Рашич, а след това и контра на нашия център и 16:12. Ас на Елица Василева за 19:14 и започна да мирише на тайбрек. Серията на нашата посрещачка приключи при 21:14, след което сръбкините направиха две точки след атаки на Бошкович. Страшимира Филипова успокои съотборничките си с добра атака, а след това Рабаджиева направи разликата още по-сериозна – 23:16. Владимир Кузюткин взе почивка в гейма едва при 23:18, пак след две поредни точки за Сърбия. Христина Русева отново се появи на полето и реализира – 24:18, а след грешка на Бошкович, която прати топката в аут, България спечели гейма с 25:18 – 2:2 и тайбрек.

Последният гейм започна с 3 грешки от начален удар – 2 за България и 1 за Сърбия. Последва грешка на Страшимира Филипова и блокада срещу Елица Василева и Сърбия поведе с 3 точки, като смяната на полетата дойде при 8:5. Нашите обаче изравниха при 10:10 и Бракочевич се появи в игра. Атака на Крсманович и блокада срещу Елица Василева и 13:11 за сръбкините. Отново след по-добра защита и мощна атака сръбкините успяха да вземат тайбрека с 15:12, а с това и мача.