Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронните пари са начин да намалите таксата за обслужване на превода

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всеки е изпадал в ситуацията, когато от сметката му са изтеглени малко повече пари, отколкото покупката, за която е платил. Причината е таксата за обслужване на превода, която - особено, ако е в друга валута, може да достигне до три - четири процента. Именно в сегмента на валутните разплащания се появява възможността да имаме карта, издадена от дружество за електронни пари.

Мартин Богданов, който управлява такова дружество обясни, че при електронните пари таксата за валутен трансфер е в пъти по-ниска. Сегментът, в който той работи, е евровите разплащания, тъй като регистрацията на дружеството е в Литва. Това обаче не означава, че не е изгодно да платим стока от китайски сайт, например. Решението, което предлага това дружество за електронни пари, е добро най-вече за бизнеси, работещи с партньори в еврозоната:

Този разход за една компания, която прави средно 15 превода месечно, съответно от различните тарифи на търговските банки, този разговор се движи средно между 130 и 280 евро. Говоря за месец, за един среден трансфер от 13 000 евро. Говорим за една значителна синергия – поне сто и няколко евро на месец. Това нещо, умножено по 12, вече дава значителна цифра какво би си спестила компанията, правейки преводи през системата.

Други компании предлагат сметка, в която има няколко валутни възможности. Така пътуващите в Германия например могат да заредят с евро и да плащат евтино по време на престоя си там, а отиващите във Великобритания зареждат паунди.

Засега обаче, ако не пътуваме извън България и не правим плащания към чужбина, използването на този продукт не е особено изгодно обясни Богданов.

За 20-30 или 50 стотинки, клиент не би търсил такова решение.

Според Стефан Христов, който първи изготви сравнителна таблица на банковите такси, причината за това е в БНБ. Техническото обяснение е, че регистрацията в Литва позволява по-лесно създаване на IBAN и достъп до международните разплащателни сметки.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна