Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли нужда от киберполиция за престъпленията във виртуалната реалност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Виртуалната реалност крие много рискове и вече има нужда от киберполиция. Това мнение сподели за предаването "Хоризонт до обед" Борислав Гунчаров – главен стратег по киберсигурност във фирма за сигурност.

Опасностите са свързани с начина, по който чисто психологически това въздейства на хората. Има такъв момент в човешкото общуване – може да общуваш с реални хора, но това не е всъщност общуване.

По отношение на сигурността – също трябва да се помисли. В тези мрежи може да се чувствате все едно сте в град, в който се случват някакви неща, плащате с някакви пари... С очилата за виртуална реалност вече можете да изживявате нещата. Тук възниква въпросът каква е границата на престъплението, защото често има случаи на тормоз, извършен по този начин. Има специални ръкавици, които се слагат, за да и имате тактилна чувствителност и ако някой ви докосне, можете да разберете. Представете си! Може да има наистина тормоз, посегателство, което вие физически да изпитате, въпреки че сте във виртуалното пространство.

Сексуалният тормоз във виртуалната среда например е различен от този в интернет именно заради физическото преживяване, обясни Гунчаров. Вече има и виртуална проституция. Самите мрежи налагат някакъв тип модерация, изтъкна експертът и зададе въпрос:

Виртуалното престъпление престъпление ли е по смисъла на НК? Може би звучи рано да се мисли за това, но има нужда, защото начинът на общуване ще се промени драстично...

Репортажа на Добромир Видев можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна