Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Копие на чудотворна икона на Св. Георги Победоносец остава в столичния храм „Св. св. Кирил и Методий“

Посрещането на иконата на Св. Георги Зографски в столичния храм „Св. Кирил и Методий“ в кв. „Красно село“.
Снимка: БГНЕС

Копие на чудотворна икона на Свети Георги Победоносец от Зографския манастир в Света гора остава за постоянно поклонение в столичния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в квартал "Красно село". Чудотворният образ беше посрещнат преди дни с литийно шествие и всенощно бдение по светогорска традиция, продължило близо 6 часа.

Чудотворна икона на свети Великомъченик Георги още от времето на император Константин Велики се съхранявала в палестинския манастир, наречен Фануилов. Всеки, който страдал от неизлечима болест, получавал мигновено изцеление и си отивал здрав след досег до чудотворния образ, разказва отец Стефан Стайков, председател на столичния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в квартал "Красно село".

„Иконата е вършела много чудеса. Един ден образът на иконата е изчезнал. Монасите изпаднали в смут, хората са се разтревожили. Игуменът имал видение, в което Св. Георги му се явява и му казва „Не се притеснявайте, не се бойте. Аз си намерих друг манастир, затова трябва да дойдете при мен“.

След като образът изчезва от иконата на Фануиловия манастир,  в началото на X век се самоизобразява по чуден начин в основаващия се по това време Зографски манастир в Атонската света гора. 

Копието на тази чудотворна икона на Св. Георги Победоносец, което остава за постоянно поклонение в църквата в квартал "Красно село", е поръчано е от благочестив християнин, който го дарява на храма. Иконата е с позлатен обков и трудно би оставила равнодушен всеки християнин, който се изправи пред нея - висока е 1, 34 м и е рисувана от атонски монах. Чудотворното копие е осветено и докоснато до трите икони на Св. Георги, които се намират в Зографския манастир. Множество миряни се докосват до светинята, за да получат благословение и духовни сили.

Пристигането на светинята в столицата е повод да си припомним тежкото житие на Свети Георги Победоносец, който е бил подложен на ужасни мъчения, защото ревностно защитавал християнската вяра, отбелязва отец Стайков.

Светогорската общност от манастири е основана в края на IX век. Броят на монасите в Зографския манастир, който догодина чества 1100 години от създаването си, се увеличава и макар да е извън пределите на България, той остава най-големият български манастир, обясни Доц. Павел Павлов от Богословския факултет.

Целия репортаж чуйте от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени