Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Евгени Крайселски: На спирката сме без маски, в автобуса ставаме нинджи

Снимка: БГНЕС

Ясно е на всички, че едно дете на 6 години малко трудно можеш да го убедиш да не си сваля маската от носа. Това коментира пред "Хоризонт" д-р Евгени Крайселски, личен лекар и педиатър по повод първия учебен ден и противоепидемичните мерки в училищата.

„Малко странно ми звучи, защото не може на двора да хвърчат като линейки, да си играят заедно, и в следващия момент до класната стая ще си сложи маската на носа. Това е точно като безумието в градския транспорт – на спирката всички сме без маски, качваме се в рейса и се маскираме на нинджи. Ами, смешно е. Или се носи, или не се носи.“

Надпис върху кабинет на общопрактикуващ лекар в столична поликлиника.

Личните лекари ще се справят, защото имат много опит, смята д-р Крайселски.

„Нищо, че според любимите ни ръководители не сме на първа линия, ама всъщност баш ние го отнасяме, цялата първа линия. Защото никой не може да ти каже едно дете с хрема или възрастен с хрема или с кашлица от какво е болен, преди да бъде прегледан. Аз не мога да задължавам пациентите да си бръкнат в джоба, да дадат 100 лева за един PCR тест и тогава да ми дойдат в кабинета. Това е абсолютно некоректно.“

Няма ясен регламент как ще бъде платен този тест по Здравна каса, когато има човек със симптоми, подчерта д-р Крайселски. „Има една група чиновници, излизат в медиите, взимат решения, никой не се допитва до нас. Много е глупаво човек, който се е откъснал от работата с пациенти, да взима решения за всички. Може да има безкрайни познания в областта на епидемиологията, но практическите им куцат“, коментира д-р Евгени Крайселски.

Крайселски припомни, че личните лекари сами са си закупили предпазните средства. „Ние се подготвихме за наша сметка. Не че някой ни е осигурил маски, облекла, предпазни средства, дезинфектанти. Няма. Всичко си го купихме сами.“

Личният лекар разказа още как в коридорите на поликлиниката се събират по 30-40 души, сред които и много ученици „за поредното безумие, наречено здравно-профилактична карта“. Според педиатъра срокът спокойно е можело да бъде удължен и на три месеца, но на родителските срещи училищните власти го скъсявали и това води до струпване пред кабинетите.

„И тези хора – кой с маска, кой без маска, кой си я е свалил, кой си мил ръцете, кой не си е мил ръцете – те са в тесен контакт! Това, че докторът е облечен като космонавт, абсолютно по никакъв начин не решава проблема на самите пациенти.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна