Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кантарджиев:

Употреба на антибиотици и резистентност – къде сме в класацията?

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: Гергана Хрисчева

Според последните статистически данни въвеждането на електронните рецепти в здравеопазването е довело до значително намаление с 25% на продажбата на антибиотици. Тази информация беше коментирана от проф. Тодор Кантарджиев по време на интервюто му за предаването "Нашият ден".

Професорът изрази и загрижеността си по отношение на правилната употреба на антибиотици. Той напомни, че информацията, относно правилната употреба на антибиотици и резистентността към тях, може да бъде намерена на уебсайта на Асоциацията на микробиолозите.

В интервюто си професорът изрази съжаление от факта, че "чиновниците не вземат под внимание мнението на специалистите и се занимават с административни мерки за ограничаване на консумацията на антибиотици“. Той предупреди, че такъв подход няма да доведе до желаните резултати и може дори да има нежелани последици.

Професорът разгледа и произхода на думата "антибиотик", която е била въведена от американски микробиолог като описание на лекарства срещу живите микроорганизми, особено бактериите. Той подчерта важността на антибиотиците в спасяването на животи и тяхната роля в нарастването на населението настоящите 7 милиарда души. Професорът призова за внимателно използване на антибиотици и наблюдение на резистентността към тях.

Според данните, предоставени от проф. Кантарджиев, преди три години страната е била на 16-о място по употреба на антибиотици в болниците и на 14-о място в доболничната помощ. Този успех, сравним с държави като Германия и Белгия, обаче се промени, и в момента България се нарежда на второ място. Този скок в статистиката се дължи на нарастването на резистентността на някои микроорганизми, които изискват висока степен квалификация на лекарите, които ги лекуват.

“Преди три години бяхме на 16-о място по употреба на антибиотици в болниците и на 14-о в доболничната помощ. Едни много добри резултати, сравними с Германия, Белгия и напредналите държави. В момента сме на второ място. За съжаление в нашите болнични заведения се селектираха някои микроорганизми, които са много високо резистентни и искат много висока квалификация на лекарите, които ще ги лекуват. Както беше очаквано, те се селектираха при уроинфекциите, тези на отделителната система. Вече причиняват сепсиси и трябва да се обърне много голямо внимание и много акуратно да се провежда антибиотичната политика. Антибиотиците, които се изписват извън болниците, са обхванати в материал, който е 12 страници. Да го научат и правилно да изписват", призовава той.

Накрая проф. Кантарджиев призова за основателно и внимателно управление на антибиотичната политика и подчерта важността на правилното изписване и употреба на антибиотици в здравеопазването. "Антибиотиците играят важна роля в лечението на различни заболявания, и тяхната правилна употреба трябва да бъде гарантирана."

Чуйте звуковия разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени