Въпреки новите формации с екзотични имена, същностни промени не се забелязват.
Прави впечатление, че варненци не споделят с охота очакванията си, а според кандидатите бързи преговори за ново правителство са малко вероятни, независимо от резултатите.
След всичките преговори за правителство, идеи за ротация, препирни, скандали, отново сме в предизборна кампания и пак ни управлява служебен кабинет. Това дежавю вече не ни радва, а ни води към тревожни констатации – варненци не правят изключение. Едни избират да гласуват само на европейските избори, други ще подкрепят обичайните кандидати от партиите, но критичният поглед преобладава:
"Лошото е, когато гласуваме за парламента – непрестанно сме свидетели на кавги, спорове, всяка партия иска да наложи мнение, няма единодействие. Затова за ЕП ще гласувам, но за български парламент не ми се гласува. В нашия непрестанно спорят, карат се, а има толкова грижи".
"Нищо не очаквам. Според мен демокрацията малко е счупена. Хората, които избираме, не представят нашето мнение. Често се случва – например гласувам за определена партия, за определени хора, а след това те правят в парламента неща, с които не съм съгласен. Демокрацията трябва да е репрезентативна, да представя нашето виждане, хората, за които гласуваме – техните платформи, защото преди изборите говорят едно, а после става друго".
Хората повече се интересуват от местната власт и възлагат надежди на новия кмет на морската столица. А в парламента – явно депутатите трябва да се смирят и да използват по-добър език в общуването си. Така мислят и 19-годишните Никола Стамов и Симона Вълчева – ученици в Първа езикова гимназия във Варна. Те споделят, че ще гласуват и на двата вида избори. Какво споделиха те пред БНР, чуйте в звуковия файл.