Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енчо Господинов:

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

В света на големите пушки писалките са безпомощни

Енчо Господинов
Снимка: sbj-bg.eu

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов, дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК.

По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия пост, Господинов коментира: "САЩ от доста време са в дълбока криза – в мисленето, в демократичните ценности, в икономиката, в доверието към властта. Както знаем от Жан-Жак Русо и други мислители, властта прелъстява, тя е изключително магнетична и води до трагични случки понякога."

Господинов припомня поредицата от подобни политически покушения в сравнително кратката история на Америка. Убити са президентите Линкълн, Гарфийлд, Маккинли, Кенеди. През 1968 година – времето на "голямата каша", както казват самите американци – Боби Кенеди е убит на крачка от президентския пост. Убит е и визионерът на афроамериканската кауза Мартин Лутър Кинг. По-късно неуспешни атентати има срещу Рейгън, Форд и други американски политици.

Изброеното не означава, че този тип актове са американска традиция, подчертава Господинов. Историята на Европа, в частност на България, изобилства от политически покушения и жестоки убийства на лидери.

"Политическите убийства като че ли са нещо рутинно в света и насилието не само намалява, а се увеличава", заявява Господинов, според когото светът днес е неуютно, неспокойно и нестабилно място.

"Европа гори. Тази същата Европа, в която не чак толкова отдавна Джими Картър и Леонид Брежнев подписаха във Виена Хелзинкското споразумение и уж очертаха контурите на един нов, спокоен, стабилен свят", казва Господинов и припомня, че малко след това Югославия пропада в 7-годишна война.  

Гостът споделя две медийни прояви, които, според него, най-добре посочват същността на съвременната световна криза. В своя статия изтъкнатият британски журналист Макс Хейстингс заявява, че причините светът да стане многополюсен и да се стигне до неформалния съюз между Русия и Китай, предизвикващ колективния Запад, са двуличието, цинизмът, арогантността и алчността на западния свят. Хората са изгубили доверие в западната политическа класа, която от десетилетия се е отдала на империалистически цели и лицемерие.

Другата интересна проява е на журналистка от CNN, която в свое предаване говори за края на американската мечта.

Относно положението на България спрямо изострената международна атмосфера, Господинов казва: "България е в "сандвич" между конфликта в Украйна и този в Близкия изток. Балканите продължават да врят и кипят под повърхността. България е на незавидно място в Европа днес и ние сами си помагаме чрез нашите изключително неумели политици."

"В света на големите пушки писалките са безпомощни" е цитат от изказване на Господинов. Гостът обвинява журналистите за превръщането на медийното пространство в поле за пропаганда и дезинформация. Господинов цитира думите на Бенджамин Франклин, че призванието на журналистиката е не само да информира хората, но и да възпитава граждани. По думите на Господинов днешната глобална журналистика няма нищо общо с онова, което е призвана да прави, обезсилена и обезсмислена от парите.  

Всяка криза има своите белези и изисква своето лечение. Господинов смята, че в международните взаимоотношения трябва да се завърне политическият диалог. Нито у нас, нито в международен план политиците разговарят, изтъква гостът и подчертава липсата на лидери като Кофи Анан, Махатма Ганди, Нелсън Мандела – хора с авторитет, които "да водят стадото".

"Необходимо е да се завърне доверието между различните култури, религии и политически доктрини. Страдаме от  политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия", заявява Господинов.  

Това, което става в България, е част от този объркан свят, коментира гостът по повод актуалните политически разделения и предупреждава, че конфликтът на етническа основа е опасно явление, което може да доведе до тежки последици, предизвикани и от външни фактори.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна