Eмисия новини
от 15.00 часа

Është regjistruar një tërmet me magnitudë 4.8 ballë 15 km nga Plovdivi

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane është regjistruar 15 km nga Plovdivi dhe 146 km nga Sofja. Epiqendra e tërmetit ishte në veri të Asenovgradit. Lëkundja ka ndodhur në orën 15:26 dhe ka qenë 4.5 km e..

07.06.23 16:16 |

Asenovgrad mirëpret ekspozitën "Ikonat mrekullibërëse dhe reliket e shenjta të Ballkanit"

Muzeu Historik në Asenovgrad feston 940-vjetorin e themelimit të Manastirit të Baçkovos me ekspozitën "Ikonat mrekullibërëse dhe reliket e shenjta të Ballkanit". Manastiri i shenjtë, i themeluar nga Grigorij Bakuriani, për shekuj me radhë ka qenë..

30.04.23 08:55 |

Një kompani austriake po zgjeron prodhimin e saj me një fabrikë të re në Asenovgrad

Një nga prodhuesit më të mëdhenj austriak të pajisjeve të skive në botë, i vendosur në Çepellare(Bullgari Jugore), do të ndërtojë një fabrikë të re në Bullgari. Prodhimi i ri pritet të nisë këtë vit në Asenovgrad, i cili ndodhet jo shumë larg..

29.01.23 08:10 |
Muzeu i Feve në Stara Zagora

Në Stara Zagora do të diskutohet e ardhmja e turizmit të pelegrinazhit në Bullgari

Në Stara Zagora do të mbahet sot një forum me temë "Turizmi i pelegrinazhit në Bullgari - perspektiva për zhvillim". Theksi do të vendoset në tërheqjen e turistëve në Muzeun unik në vendin tonë të Feve në Stara Zagora, i cili shfaq elemente të..

27.09.22 06:05 |

Një prodhues i fenerëve po zgjeron bazën e tij në Plovdiv

Një kompani turke, prodhuese e fenerëve për disa prej markave më të famshme të makinave në botë, investoi 10 milionë euro në fabrikën e saj të re, të dytë në qytetin Plovdiv. 4 milionë nga shuma janë të ndarë për blerjen e makinerive në të. Zona e re..

30.07.22 07:35 |

Shpella “Dobrostanski Biser” pret vizituesit e saj të parë këtë stinë

Një nga shpellat më tërheqëse në Bullgari që ndodhet afër Asenovgradit do të hapet më 1 maj. Me rastin e fillimit të stinës së re turistike, 10 turistët e parë do të kenë mundësi ta vizitojnë falas. U njoftua se nuk do të lejohet hyrja..

30.04.21 07:25 |

Shpella Rodopëse ”Perla Dobrostan” – një vend i njohur mes turistëve

Një interes mjaft të fortë nga ana e vizitorëve gjatë kësaj vere gëzon shpella rodopëse “Perla Dobrostan” rreth qytetit Asenovgrad. Turistët radhiten në radhë që të mund të hyjnë në mbretërinë nëntokësore të saj, të përmbushur  me formime të bukura..

30.08.20 06:05 |

Po asgjësojnë një vatër të gripit të shpendëve në një fermë afër Asenovgradit

Agjencia e Ushqimeve është duke asgjësuar afro 250 000 shpendë për shkak të një gripi të shpendëve në fermën e Asenovgradit. Kjo është vatra e tretë e gripit të shpendëve e regjistruar atje gjatë vitit. Vatra e parë ishte konstatuar në një..

03.07.20 18:37 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна