Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Stara Zagora do të diskutohet e ardhmja e turizmit të pelegrinazhit në Bullgari

Muzeu i Feve në Stara Zagora
Foto: Zhivko Simitev

Stara Zagora do të mbahet sot një forum me temë "Turizmi i pelegrinazhit në Bullgari - perspektiva për zhvillim". Theksi do të vendoset në tërheqjen e turistëve në Muzeun unik në vendin tonë të Feve në Stara Zagora, i cili shfaq elemente të ruajtura të kultit vendas të epokave të ndryshme.

Në Bullgari ka mbi 4000 vende për turizëm pelegrinazhi. Midis tyre është kisha “Virgjëresha e Shenjtë – Ungjillëzimi” në Asenovgrad, e njohur si Kisha e Peshkut. Në të ka një ikonë të Virgjëreshës së Shenjtë të zhytur në një pishinë në të cilën notojnë peshq.


Më shumë nga rubrika

Po rritet interesi i turistëve të huaj për Bullgarinë

Vendi ynë po bëhet gjithnjë e më i njohur dhe i popullarizuar si destinacion, me perspektiva të mira për vitin 2023. Kjo u bë e qartë nga një sërë takimesh dypalëshe të ministrit të turizmit Ilin Dimitrov në kuadër të Samitit Global të Liderëve të..

botuar më 22-11-29 5.22.MD

Treni Sofje-Stamboll në renditjen e Lonely Planet për vitin 2023

Lonely Planet, lideri botëror në botimin e udhëzuesve të udhëtimit, ka përpiluar një listë të udhëtimeve më të mira që mund të bëjmë në vitin 2023. Publikimi ka renditur 30 atraksionet në renditjen e tij vjetore, e cila përfshin pesë kategori:..

botuar më 22-11-28 7.15.PD

Bansko dhe Borovec ofrojnë çmimet më të ulëta për sezonin e dimrit në Evropë

Bullgaria është zyrtarisht vendi më i lirë për ski në Evropë, sipas sondazhit të fundit të Post Office Travel Money, të cituar nga gazeta britanike Daily Mail. Borovec dhe Bansko janë dy vendpushimet më të mira, thekson Daily Mail. “Prisni..

botuar më 22-11-23 11.51.PD