Eмисия новини
от 19.00 часа

Bullgaria dhe Greqia certifikuan lidhjen e re dypalëshe të gazit

Rregullatorët bullgarë dhe grekë të energjisë certifikuan ndërlidhjen e gazit të kompanisë IGB. Shfrytëzimi komercial i interkonjektorit do të fillojë pas datës 1 korrik 2022. Objekti ka një rëndësi strategjike dhe lejon lidhjen e sistemeve të..

26.05.22 13:02 |

Katedralja Mitropolitane në Sofje priti lipsanat e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij

Lipsanat e shenjta të vëllezërve të Selanikut Metodij dhe Kirill u pritën solemnisht në Katedralen “Shën e Diela” në Sofje. Lipsanet e Shenjtorëve Kirill dhe Metodij priten në Sofje më 23 maj Për nder të kësaj ngjarjeje..

23.05.22 15:31 |
Kirill Petkov

Qëllimi i Moskës me ndërprerjen e gazit rus ishte përmbysja e qeverisë

Bullgaria nuk varet nga vendimi i Greqisë se si të paguajë gazin rus. Kemi kontrata, iu përgjigj një pyetjeje të gazetarëve Kryeministri Kirill Petkov pas hapjes së zyrës së Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Bullgaro-Turke në Sofje. Presidenti..

20.05.22 12:17 |

Bullgaria do të marrë gaz nga Azerbajxhani, por jo përmes Greqisë

Nga 1 korriku, Bullgaria do të marrë gazin azer, njoftoi në parlament Kryeministri Kiril Petkov gjatë një kontrolli. Ai sqaroi se gazi nuk do të vijë nga Greqia. “Ne do të jemi në gjendje të marrim të gjithë sasinë e gazit azerbajxhanas para se të..

13.05.22 13:18 |
Kirill Petkov

Janë tre prioritetet kryesore për qeverinë për sa i përket furnizimit me gaz

Të ketë gaz të mjaftueshëm, furnizimi të jetë me rrezik minimal dhe të jetë me çmimin më të mirë, në mënyrë që ekonomia bullgare të jetë konkurruese - këto janë prioritetet kryesore që Kryeministri Kirill Petkov i parashtroi para Kuvendit Popullor...

04.05.22 19:18 |
Kirill Petkov dhe Kiriakos Micotakis

Kirill Petkov: Sot është një ditë e paharrueshme për aspiratat e Bullgarisë për liri ekonomike

Në afërsi të qytetit grek Aleksandrupolis filloi ndërtimi i një terminali të gazit të lëngshëm, ku merr pjesë edhe Bullgaria. Kryeministri Kirill Petkov tha se dita e sotme do të mbahet mend në historinë politike të Greqisë dhe Bullgarisë si ditë e..

03.05.22 15:31 |

Nuk do të ketë mungesë gazi

Greqia dhe Gjermania janë gati të rrisin furnizimin me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë pas pezullimit të importeve ruse, raportoi Financial Times, duke u mbështetur te të dhënat e operatorëve gjermanë dhe grekë të gazit për rritjen e vëllimeve të..

29.04.22 11:34 |

80% e platformës digjitale për shkollat bullgare të fundjavës jashtë shtetit është gati

"Çanta e shpinës digjitale - Bullgaria ime" për nxënësit bullgarë jashtë vendit është pothuajse "e mbushur", kjo u raportua në një takim në shkollën bullgare "Nikolla Vapcarov" në Nikozi të Qipros. Projekti, i bashkëfinancuar nga programi..

28.03.22 11:24 |

Kirill Petkov: Gazi azerbajxhanas do të kalojë përmes interkonektorit me Greqinë në shtator

Pritet që punimet e ndërtimit të interkonektorit me Greqinë pranë Komotinit të përfundojnë në fund të qershorit dhe gazi azerbajxhanas mund të rrjedhë përmes tij në shtator. Këtë e tha Kryeministri Kirill Petkov, i cili inspektoi të gjithë..

21.03.22 16:58 |

Mbetet i paqartë fati i bullgarëve të zhdukur pas zjarrit të shpërthyer në tragetin pranë Korfuzit të Greqisë

Mbetet i paqartë fati i 11 personave të zhdukur pas zjarrit të shpërthyer në tragetin pranë Korfuzit të Greqisë para disa ditësh. 7 prej të zhdukurve janë bullgarë, bëri të ditur para Televizionit Kombëtar Bullgar Mitko Dimitrov - Drejtor i..

21.02.22 10:20 |
Всички новини: днес | вчера