Eмисия новини
от 20.00 часа

Bullgaria dhe Palestina arritën marrëveshje për forcimin e bashkëpunimit

Ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva dhe ministri i jashtëm dhe i ekspatriatëve i Palestinës Rijad al Mallki nënshkruan një Marrëveshje për Bashkëpunim në fushën e arsimit, shkencës, kulturës, rinisë dhe sportit midis..

13.11.20 19:54 |

Bullgaria dhe Izraeli do të thellojnë marrëdhëniet

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe të Izraelit Ekaterina Zaharieva dhe Gabi Ashkenazi arritën marrëveshje që bashkëpunimi midis dy vendeve të thellohet në fushat e interesit reciprok. Gjatë vizitës së parë zyrtare në Izrael ministrja..

12.11.20 19:16 |
Ekaterina Zaharieva

Ministri bullgar i punëve të jashtme ndodhet për vizitë në Izrael

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva është duke bërë vizitën e parë zyrtare në Izrael, njoftoi MPJ. Në Jerusalem zonja Zaharieva do të bisedojë me homologun e saj izraelit Gabi Ashkenazi. Të dy ata do të..

12.11.20 10:18 |

Diko Zonana – kur mirësia i hap rrugë bujarisë

Nganjëherë një djalë mund të ndryshojë jetën e babait të vet, pavarësisht nga zgjedhja e babit të ecë nëpër rrugën e përcaktuar dhe të rrahur. Kështu ka ndodhur dhe me Diko Zonana nga Izraeli - fati është vërtitur kështu që ka ndryshuar krejtësisht jetën..

23.10.20 06:10 |

Për "Rolls-Royce-in e malebisë" dhe sekretin e suksesit

Të mund të ruash një biznes 70 vjeçar familjar në degën ushqimore është një arritje e vërtetë. Synimi drejt fitimit, për llogari të cilësisë, jo njëherë ka dështuar madje sipërmarrësit më të suksesshëm. Të mësuar me shijen e një ushqimi të caktuar,..

06.10.20 06:05 |

Bullgaria mirëpret normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Bahrejnit

Vendimi i Izraelit dhe Bahrejnit të normalizojnë marrëdhëniet e tyre, arritur me ndërmjetësinë e ShBA-së, është hapi i radhës drejt kapërcimin e konfrontimit në Lindjen e Mesme. Është e domosdoshme që ato përpjekje që janë në interes të paqes dhe..

12.09.20 15:56 |

Varna priti mysafirët e parë nga Izraeli

166 turistët e parë nga Izraeli tashmë janë në Varna , bëri të ditur BGNES. Ndër ta ka edhe përfaqësues të mediave izraelite, të cilët vijnë   që të njihen me kushtet në bregdetin tonë. Fluturimet nga Izraeli deri në Varna janë rimëkëmbur dhe do..

21.08.20 11:20 |

Izraeli heq karantinën për ata që mbërrijnë nga Bullgaria, Kroacia dhe Greqia

Kërkesa për karantinë 14 ditore për ata që mbërrijnë nga Bullgaria hiqet, informuannga ambasada bullgare në Tel Aviv. Masa kufizuese e cila hyn në fuqi nga 16 gushti do të hiqet edhe për shtetasit e Kroacisë dhe Greqisë që mbërrijnë në Izrael.

13.08.20 18:33 |
Ministrja Angellkova

Bullgaria do të tërheqë turistë nga vendet me situatë analogjike epidemiologjike

Ministrja e turizmit Nikolina Angellkova diskutoi në bisedime telefonike dhe takime online daljen nga situata e krizës me përfaqësues të institucioneve dhe biznesit në Rumani, Greqi, Gjermani, Poloni, Çeki, Turqi, Izrael dhe nga vende të tjera. “..

11.06.20 20:08 |
Zotërinjtë Borisov dhe Netanjahu

Bullgaria dëshiron të aktivizojë bashkëpunimin me Izraelin

“Izraeli nuk është vetëm partner strategjik por para se gjithash mik i Bullgarisë”. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një bisedë telefonike me kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanjahu. U diskutuan praktikat e mira të të dy shteteve në kushtet e..

09.06.20 07:51 |
Всички новини: днес | вчера