Eмисия новини
от 02.00 часа

Shkupi dënoi një video me një flamur bullgar të ndezur

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisësë Veriut dënoi videon e publikuar në rrjetet sociale, e cila tregon sesi të rinjtë djegin flamurin bullgar, njoftuan mediat maqedonase të cituara nga BTA. Videoja u publikua nga organizata..

20.11.20 12:21 |
Karakaçanov dhe Zaharieva

Bullgaria kërkon garanci me shkrim për ndryshimin e politikës së Shkupit

Bullgaria përkohësisht pezullon mbështetjen e saj për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe nuk do të japë pajtim për të zhvilluar konferencën e parë ndërqeveritare përderisa nuk do të ketë garanci të qarta për ndryshimin e politikes së Shkupit..

18.11.20 15:57 |

Parlamenti hodhi poshtë idenë e një letërnjoftimi “Bullgar” për bullgarët jashtë vendit

Parlamenti vendosi t'i japë fund praktikës së rivalidimit të dokumenteve personale bullgare të shpallura të pavlefshme që janë deklaruar më parë të humbura ose të vjedhura. Vendimi u miratua me pranimin, në lexim të dytë, të ndryshimeve në Ligjin..

18.11.20 13:59 |
Zoran Zaev

Maqedonia e Veriut: Bisedimet midis Sofjes dhe Shkupit po vazhdojnë

Vetoja bullgare për   Maqedoninë e Veriut është “disfata më e madhe për BE-në dhe një padrejtësi e madhe” tha kryeministri i vendit Zoran Zaev. Ai shtoi se vet ai pranoi me hidhërim vendimin e Bullgarisë të bllokojë hapjen e negociatave për..

18.11.20 11:47 |

E majta insiston që kryeministri të prezantojë politikën e ardhshme ndaj Maqedonisë së Veriut

Zëvendës kryeministrat Ekaterina Zaharieva dhe Krasimir Karakaçanov do të diskutojnë në parlament mbi politikën ndaj Maqedonisë së Veriut. Shumica hodhi poshtë propozimin e së majtës që në sallë të diskutojë Kryeministri Bojko Borisov. Sipas..

18.11.20 10:40 |
Zoran Zaev

Zoran Zaev është me shpresë që në dhjetor Shkupi të hapë negociatat me BE

Në Bruksel ka gjasë se nuk do të miratohet hapja e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE, por shpresat janë që akoma ka shanse që kjo të ndodhë në dhjetor, shkruan gazeta e Shkupit “Veçer”. Këtë e tha kryeministri Zoran Zaev në Berlin pasi mori..

17.11.20 10:52 |
Ekaterina Zaharieva

Kur Maqedonia e Veriut do të jetë gati ajo do të ketë vend në BE

Republika e Maqedonisë së Veriut do të ketë vend në BE, kur do të jetë gati. Në momentin e tanishëm Bullgaria nuk e konsideron se ajo është gati. Këtë e tha para BNT zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva...

17.11.20 10:24 |
Krasimir Karakaçanov

Qeveria u përmbahet vendimeve parlamentare për Republikën e Maqedonisë së Veriut

Zëvendës kryeministri dhe ministër i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov informoi parlamentin për bisedimet me kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. “Bullgaria vazhdon të përkrahë idenë për integrimin e Ballkanit..

13.11.20 14:58 |

Përkrahje për Republikën e Maqedonisë së Veriut në BE por vetëm në zbatimin e marrëveshjes

Mezi 5.8 për qind nga bullgarët përkrahin mundësinë që Republika e Maqedonisë së Veriut të bëhet anëtare e BE-së edhe nëse marrëdhëniet e saj me Bullgarinë nuk janë të rregulluara plotësisht. Këtë e tregon një anketim i “Gallëp Interneshënëll”...

13.11.20 12:07 |
Akademia Bullgare e Shkencave

Shkencëtarët bullgarë përkrahën pozitën e qeverisë për Maqedoninë e Veriut

Akademia Bullgare e Shkencave shpalli se “i gjen të frytshme përpjekjet e qeverisë bullgare për të integruar Maqedoninë e Veriut me vlerat e BE-s dhe mbështet pozitën e saj para Komisionit Evropian” sipas së cilës ajo nuk pranon kornizën e..

10.11.20 18:12 |
Всички новини: днес | вчера