Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimin bullgar me një qytetar të Maqedonisë së Veriut

Pllamen Tonçev
Foto: BGNES

Kryetari i Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare (DANS) Pllamen Tonçev në seancën e sotme në parlament njoftoi për një rast të konstatuar në të cilin një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimet e Ministrisë së Punëve të Jashtme me një shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Tonçev nuk përmendi as emrin e këshilltarit, as të kryeministrit, duke përmendur procedurat paraprake të nisura në këtë rast. Nga foltorja e Kuvendit Popullor, kryetari i grupit të “Ka një popull të tillë” (ITN), Toshko Jordanov, bëri me dije se informacionet e paraqitura nga kryetari i DANS i referohen Vesella Çernevës, e cila mbante postin e këshilltares së ish-kryeministrit Kirill Petkov. Sipas Toshko Jordanov, ajo zhvilloi bisedime me përfaqësuesit e Maqedonisë së Veriut “pas shpine” të ministres së atëhershme të punëve të jashtme Teodora Gençovska nga ITN.

“Ka një popull të tillë” i tërheq ministrat e vet nga qeveria

Më shumë nga rubrika

 Maria Gabriel dhe Antëni Blinken

Ministrja e jashtme Maria Gabriel u takua me sekretarin amerikan të shtetit

Në Uashington, zëvendëskryeministrja dhe ministre e jashtme Maria Gabriel foli me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antëni Blinken. Takimi ishte në kuadër të sesionit të dytë të dialogut strategjik mes Bullgarisë dhe SHBA-së. “Mbështetje, koordinim dhe një..

botuar më 23-09-26 10.11.PD

Bullgaria dhe 7 vende të tjera të BE-së vendosën një standard më të lehtë për Euro-7

Me përpjekjet e Bullgarisë dhe 7 vendeve të tjera të BE-së, u miratua versioni më i lehtë i standardit të ri Euro 7 për emetimet nga motorët me benzinë ​​dhe me naftë. Italia, Bullgaria, Republika Çeke, Franca, Hungaria, Polonia, Rumania dhe..

botuar më 23-09-26 9.57.PD

Parashikimi i motit për 26 shtatorin

Paraditen e së martës mbi Bullgarinë Lindore do të mbajë mot me mjegull dhe vranësira të ulëta. Në vend do të fryjë erë e fortë nga drejtimi verilindor. Në 10 zona, kryesisht në Bullgarinë Lindore dhe në Rodopet më Jugore, është shpallur kod i..

botuar më 23-09-25 7.15.MD