Eмисия новини
от часа

Parashikimi i motit për 29 prillin

Të premten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6 dhe 11 gradë, në Sofje rreth 6 gradë. Gjatë ditës në të gjithë vendin me erë verilindore do të depërtojë ajër i ftohtë. Para mesditës do të ketë shpërndarje të ndjeshme dhe ulje të..

28.04.22 20:25 |

Projekte bullgare janë ndër finalistët për çmimet “Natyra 2000”

Komisioni Evropian shpalli 21 finalistët në edicionin e gjashtë të Çmimeve Evropiane “Natyra 2000”. Finalistët janë nga 13 vende. Fituesit do të zgjidhen ndër finalistët të cilët më 18 maj do të marrin mbështetjen më të madhe nga vota e publikut...

10.04.22 12:15 |

Ekuipazhi prej 17 bullgarësh i një anijeje është bllokuar nga lufta në Ukrainë

Ekuipazhi bullgar i anijes "Rojen" me flamur maltez është viktima e radhës e pushtimit ushtarak rus të Ukrainës. Ekuipazhi prej 17 bullgarësh është bllokuar në portin ukrainas Çernomorsk. Ata nuk mund të dalin në det sepse ka një anije të mbytur që..

28.02.22 14:41 |

Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna prezanton kryevepra në një ekspozitë

Sipas një tradite Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna shënon   Vitin e Ri me prezantimin e pasurive të fondit të saj. Ekspozita “Zhanre në pikturim” paraqes afro 100 vepra të 65 krijuesve të rëndësishëm bullgar, talenti i të cilëve u shfaq..

30.01.22 10:35 |

Parashikimi i motit për 27 janarin

Të enjten do të mbajë mot me vranësira pothuajse pa reshje. Fillimisht përgjatë rrjedhjes së lumit Danub, ndërsa pasdite në shumë zona të tjera vranësirat do të çahen. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, për Sofjen..

26.01.22 20:35 |

Parashikimi i motit për 6 janarin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga 0 deri në 5 gradë, në Sofje – rreth 0. Në mëngjes vende-vende do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të jetë diellore me vranësi të shpërndara. Pas dite nga veriperëndimi retë do të shtohen...

05.01.22 20:35 |

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës së 17 duke u gdhirë 18 dhjetor mbi vendin do të ketë vranësi, vende-vende me reshje dëbore. Temperaturat minimale do të lëvizen nga minus 3 deri në 2 gradë. Ditën e shtune në rajone të malit Predballkan dhe në të gjitha malet do..

17.12.21 20:25 |

Parashikimi i motit për 10 dhjetorin

Më 10 dhjetorin do të mbajë mot me vranësira. Gjatë natës së 9 duke u gdhirë 10 dhjetori në zonat ekstreme perëndimore do të ketë reshje shiu dhe në male borë. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore do të ketë kushte për ngrirje. Temperaturat..

09.12.21 19:02 |

Shën Nikolla në një këngë të lashtë

Dita e Shën Nikollës së Mirës, ​​të cilën Ortodoksia e kremton sot, është gjithashtu një nga festat më të mëdha kombëtare.  Në folklorin bullgar, shenjtori ka krahë, gjë që i jep atij tipare të përafërta me imazhin mitik të njeriut-dragua. Ai ka dy..

06.12.21 10:56 |

Me ditën e Shën Andreut të Parë-thirruri fillojnë një varg festash dimërore

E kremtuar ditën e fundit të nëntorit, në traditën popullore Dita e Shën Andreut konsiderohet si pjesë e ciklit të festave të Krishtlindjeve dhe të Vitit të ri. Shumë nga ritet e lidhura me këtë datë, kryhen edhe më sot. Të gjithë e kanë dëgjuar..

30.11.21 11:16 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна