Eмисия новини
от 19.00 часа

Moti për 27 gushtin

Gjatë natës së 26 duke u gdhirë 27 gusht mbi pjesën dërmuese të vendit retë do të jenë të konsiderueshme dhe në rajone kryesisht në Bullgarinë Lindore dhe Jugore do të ketë reshje të shoqëruara me bubullima. Para dite mbi Rrafshinën e Danubit,..

26.08.21 20:05 |

Bullgaria përmes vështrimit të Tatjanës nga Sllovakia është një shtëpi e përmbushur me shumë bukuri dhe dashuri

Ndjenja për sukses, pavarësisht se ku është vendosur njeriu, vjen nga përkrahja dhe komunikimi me njerëzit - me shokët ose kolegët, por dhe nga fakti të gjendesh në vendin tënd në punë, të ndihesh i kënaqur nga arritjet e tua. Kur të gjitha këto kushte..

31.07.21 10:05 |

Vendvotimi i parë bullgar në një traget

Për herë të parë në një traget bullgar, i cili do të niset sonte nga porti i peshkimit në Burgas, do të hapet një qendër votimi. Kjo është me kërkesë të kapitenit të anijes Pllamen Panajotov. Seksioni do t'ju shërbejë 28 marinarëve që punojnë në..

09.07.21 15:38 |

Shihni sa do t’ju kushtojë një çadër dhe një shezlong këtë verë

Në kulmin e verës ia kthejmë shikimin drejt Detit të Zi bullgar me vijën e tij të gjatë të plazheve të bukura me rërë, të cilat ofrojnë kushte të mrekullueshme për banja diellore dhe detare. Sa do t’ju kushtojë në ditë të merrni me qira çadër dhe..

08.07.21 08:05 |

Me një vëmendje të shtuar pranë rezervuarëve gjatë sezonit të verës

Në muajt e ngrohtë të verës turistët kërkojnë freski buzë detit ose rreth lumenjve të bukur malorë dhe digave. Që të mund të ndihen të pa rrezikuar pranë rezervuarëve të shumtë të pa mbrojtur në vend, “njerëzit mund të pushojnë buzë tyre, por në..

10.06.21 10:16 |

Parashikueshmëria, vaksinimi masiv, hotelet kovid, apo si ta shpëtojmë verën turistike 2021?

Në këtë moment turistët kërkojnë një siguri më të madhe dhe parashikueshmëri. Ata gjithnjë e më pak ndikohen nga çmimet, nga atraksionet suplementare, cilësia e shërbimit si dhe nga faktorë të tjerë, të cilat paracaktonin sjelljen e tyre përpara..

08.06.21 12:38 |

Patrice Rayssac - francezi i cili fotografon detin bullgar

Çfarë është e përbashkët midis Francës Jugore dhe bregdetit verior bullgar të Detit të Zi ? Ne do t’u japim një nga përgjigjet e mundshme - Patrice Rayssac “Unë jam nga Franca Jugore, afër qytetit Toulouse. Ky është një qytet i madh i cili..

12.04.21 07:35 |

Dekoruan një detar bullgar për guximin e tij të jashtëzakonshëm

Detari bullgar Eduard Tavitjan mori çmimin vjetor të Organizatës Ndërkombëtare Detare për guximin e tij të jashtëzakonshëm. Më 9 tetor 2019 Eduard Tavitjan, inxhinier në një traget, u hodh në ujërat e stuhishme të oqeanit për të shpëtuar një..

17.12.20 15:27 |

“Të kthehesh në shtëpinë e babait...” – një bullgare në Çeki tregon

Bashkatdhetarja jonë Nadja Shurellova-Novotna, me pseudonimin artistik Nadja Shurell, jeton prej 20 vjetëve në Çeki. Ajo ka përfunduar shkollën e mesme të arteve figurative në Sofje, kurse më shumë se 15 vjet merret me projektim dhe dizajn të..

03.10.20 07:05 |

Turizmi pret që sezoni të vazhdojë deri në mesin e tetorit

Rumen Draganovi nga Instituti i Analizave dhe i Vlerësimeve në Turizëm tha para BNT, se muaji shtator do të jetë shumë intensiv për turizmin . Sipas mbikëqyrjes së institutit tani shihet një rritje e numrit të turistëve si në mal, ashtu edhe në..

09.09.20 11:06 |
Всички новини: днес | вчера