Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do Sho dhe ëndrra e tij detare "Afër gjirit"

Foto: youtube

“Atje, afër gjirit, ku është deti, do të kthehem… Në gji deti pëshpërit gjëra të bukura… Fikeni telefonin, ejani tek unë dhe dijeni - vetëm nëse humbet, do ta gjeni parajsën tuaj… “ Për shumë njerëz kjo duket si një ëndërr e kënduar. Sidomos kur temperaturat jashtë janë verore, dhe ka gati një muaj deri në verën astronomike. Kënga quhet “Afër gjirit”. Interpretues, autor i muzikës, tekstit dhe aranzhimit është Georgi Daçev - Do Sho.


Kënga prej disa javësh është ndër të parat në renditjen e muzikës pop dhe rock bullgare Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Tingulli elektronik është gjithnjë e më i përhapur në këngët e reja të Stenli

Stanisllav Sllanev-Stenli fitoi popullaritet në vitet 1980, veçanërisht si frontmeni i grupit Tangra . Me kalimin e kohës, Stenli forcoi statusin e tij të yllit si një artist solo me një stil origjinal muzikor. Çdo këngë e tij e re bëhet një..

botuar më 23-01-28 2.15.MD

"Kur këndoj" na kujton të ndjekim rrugën tonë me një buzëqeshje

Kur këndoni? Kur ndiheni mirë?... Kalin Veljov dhe Maria Avramidi (Kalin Veliov & Maria Avramidi) këndojnë edhe kur nuk ndihen mirë. Kështu nis kënga e tyre “Kur këndoj”. Por kjo nuk është kënga e tyre e parë e përbashkët. Ata i bashkon..

botuar më 23-01-26 10.25.PD

“Sa shumë muzikë ka në eter, lajme dhe fate njerëzore…”

Radioja Kombëtare Bullgare feston 88 vjetorin e themelimit, ndërsa videoja e këngës “Radio jonë” fton auditorin në Shtëpinë e Vjetër. Kënga u krijua dhe u regjistrua posaçërisht në Studion ikonë të Parë të BNR-së në vitin 2014 nga një ekip i yjeve,..

botuar më 23-01-25 11.47.PD