Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një minë u asgjësua 200 metra larg bregut përballë fshatit Tjulenovo

Foto: Ministria e Mbrojtjes

Një minë lundruese u asgjësua pasditen e sotme 200 metra nga bregu përballë fshatit Tjulenovo, komuna e Shabllës, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Sinjalin për ushtrinë e dha guvernatori rajonal i qytetit Dobriç. Specialistët e klasifikuan minën si spirancë, tip “Jam”, të vendosur në pozicion luftimi.

Ky nuk është rasti i parë që një minë zbulohet dhe asgjësohet në ujërat bullgare. Pas fillimit të luftës në Ukrainë, Forcat Detare janë në gatishmëri të vëzhgojnë dhe të asgjësojnë minat detare për të siguruar lundrimin e lirë në hapësirat detare bullgare.


Më shumë nga rubrika

Flamuri bullgar i vendosur në motorin e kërkimit Google

Gjiganti teknologjik Google edhe këtë vit uron vendin tonë me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë. Flamuri trengjyrësh bullgar është vendosur në faqen e motorit të kërkimit. Bullgaria feston 146 vjetorin e Çlirimit të saj. Më 3 mars 1878,..

botuar më 24-03-03 11.01.PD
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken uroi Bullgarinë për festën kombëtare

Në një deklaratë të publikuar në faqen e Departamentit të Shtetit, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, ka uruar vendin tonë për festën kombëtare. “Në emër të Shteteve të Bashkuara, pranoni urimet e mia më të mira popullit..

botuar më 24-03-03 10.41.PD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD