Eмисия новини
от 12.00 часа

Ambasada ruse e kërcënoi Bullgarinë me veprime reciproke

Ambasada ruse në Bullgari e caktoi si të paarsyeshme shpalljen e udhëheqësit të përfaqësisë së Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë persona non grata . Veprime të ngjashme nuk ndihmojnë për zhvillimin e dialogut në sferën ushtarake dhe për forcimin e..

18.12.20 18:57 |

Nora Mihajllova hap dyer midis kulturave të ndryshme

Të jesh bashkëshorte e një diplomati nuk është detyrë e lehtë. Deri diku kjo është edhe fat, edhe mision në realizimin e lidhjes midis kulturave të ndryshme. Kështu e sheh rolin e vet Nora Mihajllova, e cila përveç se e prezanton vendin tonë në rrethet..

14.12.20 06:10 |

Iniciativa e “Tre Deteve” dhe Bullgaria

Viti 2021 është viti, në të cilin Bullgaria do të kryesojë iniciativën e “Tre deteve”. Në një ceremoni të posaçme në qytetin Talin presidenti Rumen Radev u prit nga homologja e tij estoneze Kersti Kaljulaid. Lidhja digjitale qe mes prioriteteve estone në..

21.10.20 15:45 |

Bullgaria shpalli “persona non grata” dy diplomatë rusë

Në përputhje me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike Ambasada e Rusisë në Bullgari u informua nga Ministria e Jashtme Bullgare se dy diplomatë rusë të akredituar në Bullgari janë shpallur persona non grata. Diplomatët disponojnë 72 orë të..

23.09.20 18:16 |

Diplomatë të huaj themeluan një Klub të ambasadorëve që flasin në gjuhën bullgare

Ambasadorët e 15 shteteve te ne themeluan një Klub të ambasadorëve që flasin në gjuhën bullgare. Qëllimi i klubit të ri është që t’i takojë diplomatët me përfaqësues të elitës kulturore, shoqërore dhe të biznesit në Bullgari. Themeluesit janë..

16.10.19 15:14 |
Всички новини: днес | вчера