Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

70 diplomatë rusë në Bullgari u shpallën “persona non grata”

Foto: BGNES

Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov njoftoi se Bullgaria po dëbon 70 diplomatë rusë dhe saktësoi se kjo ndodhi falë shërbimeve. Sipas Petkov, kushdo që punon për interesa të huaja do të thirret në vendin nga ka ardhur. Sipas Kirill Petkov, shumica e këtyre njerëzve punonin drejtpërdrejt për shërbimet e huaja dhe roli i tyre diplomatik ishte i fshehur. “Kur qeveritë e huaja përpiqen të ndërhyjnë në punët e brendshme të Bullgarisë, ne do ta kundërshtojmë atë qartë”, tha kryeministri i dorëhequr.

Ambasadorja e Rusisë në Bullgari Eleonora Mitrofanova u thirr sot në Ministrinë e Jashtme, ku iu dorëzua një notë për tërheqjen e 70 diplomatëve rusë nga misioni rus në Bullgari. Ata duhet të largohen nga Bullgaria deri më 3 korrik, njoftoi Ministria e Jashtme.


Më shumë nga rubrika

Fillojnë debatet për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen

Drejtuesit e grupeve politike në Parlamentin Evropian miratuan propozimin e kreut të grupit të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve Iratxe García Pérez për debate mbi pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen gjatë seancës..

botuar më 22-09-29 4.41.MD
Dimitër Stojanov

Bullgaria refuzoi t’i sigurojë Ukrainës armë të rënda

“Nuk ka kërcënime të drejtpërdrejta për t’u përfshirë në një konflikt. Çdo ndryshim i situatës çon në shqetësim”. Këtë e tha ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes Dimitër Stojanov para mbledhjes së sotme të Këshillit të Sigurimit pranë..

botuar më 22-09-29 3.36.MD
Ministri Nikollaj Millkov

Qendrat e votimit jashtë vendit janë gati për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare

Ministria e Punëve të Jashtme, si dhe përfaqësitë diplomatike dhe konsullore, kanë kryer të gjitha veprimet për përgatitjen e votimit. Këtë e bëri të ditur ministri teknik i punëve të jashtme, Nikollaj Millkov, në një konferencë të sotme në..

botuar më 22-09-29 3.13.MD