Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Foto: Ani Petrova

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte rezultat i një procesi të gjatë, i cili filloi në mars të këtij viti, në të cilin morën pjesë shërbimet. “Ideja se ky është një vendim i një njeriu ishte një tjetër përpjekje për manovra politike”, u tha gazetarëve kryeministri i dorëhequr.

Sipas Desisllava Atanasova nga GERB, Kirill Petkov u përpoq të fshihej pas “disa raporteve dhe punonjësve të Ministrisë së Jashtme”. Sipas saj, për askënd në seancë plenare nuk u bë e qartë se si u mor vendimi.

I ngjashëm ishte reagimi i liderit të partisë “Vëzrazhdane”, Kostadin Kostadinov, sipas të cilit deputetët nuk kanë dëgjuar asgjë konkrete.

“Unë personalisht pashë një punë të kryer mirë”, komentoi Hristo Ivanov nga koalicioni bashkëqeverisës “Bullgaria Demokratike”. “U bë e qartë se ky informacion ishte dërguar në Ministrinë e Jashtme dhe ky është institucioni që sipas praktikës normale diplomatike e mori këtë vendim”, shtoi Ivanov.

BSP, partia tjetër në pushtet, nuk pranoi të komentojë mbi seancën, e cila u zhvillua me kërkesën e tyre. Më herët sot, megjithatë, udhëheqësja Kornelija Ninova e përshkroi vendimin e dëbimit si një akt i paprecedentë në historinë diplomatike bullgare, i cili është në prag të ndërprerjes së marrëdhënieve diplomatike me Rusinë.

Lidhur me këto zhvillime, Ambasadorja e Federatës Ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova bëri një adresë të jashtëzakonshme video në Facebook, në të cilën deklaroi se Qeveria e Federatës Ruse rezervon të drejtën për një përgjigje reciproke, ndoshta asimetrike: “Është shumë për të ardhur keq që qeveria bullgare po përpiqet në një mënyrë të tillë të na fut në grindje me popullin bullgar. Nuk mendoj se kjo mund të ndodhë”, shtoi Mitrofanova.

Më shumë nga rubrika

Vera e nxehtë politike duket se do të jetë e gjatë

Një nga veçoritë me të cilat do të mbahen mend dy mandatet e Presidentit Rumen Radev është se ai është kreu i shtetit i cili emëroi më shumë kabinete teknike. Deri më sot, qeveria aktuale e njëqindtë në historinë politike bullgare është e katërta e..

botuar më 22-08-12 7.15.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një marrëveshje me Kishën Serbe mund të rrëzojë qeverinë në Mal të Zi Disa parti në parlamentin malazez, të udhëhequr nga Partia Demokratike e Socialistëve e presidentit Milo Gjukanoviç, kërkuan një votë mosbesimi ndaj qeverisë së..

botuar më 22-08-05 2.13.MD
Putin dhe Erdogan, Soçi 2021

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë takohen në Soçi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të bëhet sot lideri i parë i NATO-së që viziton Presidentin rus Vlladimir Putin pas fillimit të luftës në Ukrainë, njoftoi BTA. Të dy liderët pritet të diskutojnë një gamë të gjerë temash, duke..

botuar më 22-08-05 9.29.PD