Eмисия новини
от 20.00 часа
Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

19.10.20 20:01 |

Qytetarët bllokuan arterien kryesore rrugore e cila lidh Sofjen me autostradën Trakia

Banorët e lagjes “Gorubljane ” në kryeqytet bllokuan lëvizjen në arterien kryesore rrugore e cila lidh Sofjen me autostradën Trakia, si shenjë proteste kundër qeverisjes së vendit pas së cilës u përfshinë në procesionin në bulevardin “Carigradsko Shose”..

18.10.20 18:08 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë

Banorët e lagjes Gorubjane në kryeqytet po përgatiten që të bllokojnë sot në orën 16.00 një prej arterieve kryesore rrugore të Sofjes – bulevardin “Carigradsko Shose”, si pjesë e protestave kundër korrupsionit në qeverisjen e tanishme të shtetit,..

18.10.20 10:06 |

“Kryengritja e Madhe Popullore – 5” bllokoi lëvizjen në qendër të Sofjes

Ditën e 100 të protestave në Sofje filloi e ashtuquajtura “Kryengritja e Madhe Popullore - 5" me kërkesa për dorëheqjen e Kryeministrit Bojko Borisov dhe të Kryeprokrorit Ivan Geshev, për ndryshime në Kushtetutë dhe për votim vetëm me makina...

16.10.20 17:29 |
Studentët para Rektoratit të Universitetit të Sofjes

Protesta antiqeveritare në Bullgari po përgatitet për “Kryengritjen e Madhe Popullore – 5”

Në ditën e 99-të të protestave antiqeveritare në Bullgari para “Kryengritjes së Madhe Popullore – 5” dorëheqja e Kryeministrit dhe e Kryeprokurorit u kërkua edhe nga studentët. Ata u mblodhën para Rektoratit të Universitetit të Sofjes..

15.10.20 10:14 |

Protestuesit bënë thirrje për pjesëmarrje në masë në Kryengritjen e pestë të Madhe Popullore

Iniciatorët e protestave civile në Bullgari nga e ashtuquajtura “Trio e Helmuar” bënë thirrje për pjesëmarrje në masë në Kryengritjen e pestë me radhë të Madhe Popullore. Ajo është planifikuar për datën 16 tetor – dita e 100 e protestave...

14.10.20 09:05 |

Protestuesit kërkuan dorëheqjen e kryetares së Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova

Këtë mbrëmje do të zhvillohet protesta e 96 në kryeqytetin e Sofjes. Për protestën e 100-të, më 16 tetor, organizatorët e saj, e ashtuquajtura “Trio e Helmuar”, shpallën Kryengritjen e pestë të Madhe Popullore. Kërkesat mbeten të..

12.10.20 09:02 |

Ditën e 100 të protestave po përgatitet Kryengritja e re e Madhe Popullore për datën 16 tetor

Sonte protestuesit do të demonstrojnë ditën e 94 me kërkesa të pandryshuara – dorëheqje të qeverisë dhe të kryeprokurorit. Ditën e 16 tetorit, kur bie ditën 100 të protestave, parashikohet Kryengritja e re e Madhe Popullore. Si çdo mbrëmje..

10.10.20 09:35 |
Arman Babikjan

Protestuesit: Nuk duhet të presim se Brukseli do ta pushojë nga posti i Kryeministrit Bojko Borisovin

“Në debatin në Parlamentin Evropian për sundimin e ligjit në Bullgari u dëgjuan shumë gjëra të pakëndshme për Bullgarinë. Në fakt, këto janë fjalë që dëgjohen në sheshe. Por askush nuk duhet të presë se Brukseli do ta pushojë Bojko Borisovin. Këtë..

06.10.20 10:38 |

Zyrat e partive në pushtet bëhen qëllim i protestave antiqeveritare

Kërkesat e protestuesve në Bullgari mbeten të pandryshuara – dorëheqje e qeverisë së Bojko Borisovit dhe e Kryeprokurorit, kabinet teknik dhe zgjedhje të ndershme. Mbrëmjen, gjatë protestës së radhës të 88 avokati Nikollaj Haxhigenov nga e..

05.10.20 10:06 |
Всички новини: днес | вчера