Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклорни или копирани от холивудските филми – нека има повече сватби

Снимка: Архив
Карнавалите и колорита на костюмите и маските у нас и по света - тази седмица това е фокусът на „Радиоприемница“.

В този контекст не бива да пропускаме и сватбите със своята характерност на ритуали и костюми, облеклото на различните участници.
Какви се тенденциите напоследък? Сватба в народна носия или с класическа бяла рокля?

Традиционна българска сватба или реплика на ритуал от някой филм?
Какъв е изборът на младоженците днес?

Събеседници са сватбените агенти Мария Липчинска и Моника Димитрова, както и етномузикологът и фолклорист към БАН доц. Веселка Тончева.

Сватбите отново са на мода. Хората много се женят – акцентираха с усмивка сватбените агенти. – Още има почитатели на съжителството на семейно начала, но все повече бракове се регистрират през последните години.

Като че ли се завръща традицията да се вречеш на някого, да искаш да останеш дълго или цял живот с него, да сложиш халка на пръста му…

Забелязва се привнасяне на елементи от западните традиции при сключване на брак, но сватбените агенти не виждат нищо лошо в това. Филмите очевидно влияят на децата, които растат и в един момент – те вдигат сватба. В същото време има традиционни български детайли в ритуала, които неизменно присъстват: разчупването на питата, народните хорá …

Западното влияние е от близо 90-100 години, допълни доц. Веселка Тончева. Бялата сватбена рокля не е „откритие“ от последните години. Въпреки народните танци, обаче сватбата днес е по-скоро в друг план, не в рамката на традиционното, фолклорното. Във фолклорната култура елементите и действията, обредните предмети и символиките са много повече. Съвремието е редуцирало много от тях. Богатството на чисто българския традиционен ритуал е свързано и подчинено на благопожеланията към младото семейство – за щастие, за деца, за дълъг семеен живот… И вярата играе съществена роля – ако нещо не се направи по правилата – бъдещото благополучие се поставя на карта… Днешната сватба е много по либерална, позволява много повече импровизация.

Мария Липчинска и Моника Димитрова допълват, че понякога днешните младоженци избират тема, която доминира по време на сватбата – ретро, великият Гетсби, или цветова, на която се подчинява аранжирането на украсата, цветята, менюто… Може да изберат екзотично или дори екстремно място, за да бъде по-запомнящо преживяването.

Предпочитанията са за летни сватби, понякога дори и по вечерно време. Но колкото по-неочаквано е времето или мястото (море, планина, под вода, във въздуха), толкова е по-широко полето за импровизация.

Нека има повече сватби, независимо дали фолклорни или „бели“ - пожела доц. Тончева. За българина отколе сватбата е ключов момент в живота. Изборът на партньор, на спътник е от изключително знамение за възпроизводството и продължение на рода. Огромният информационен поток и интернет сякаш ни накара да търсим и да се върнем към себе си. Преоткриваме традициите с нови очи…

Разговора с Мария Липчинска, Моника Димитрова и доц. Веселка Тончева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55