Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата на върха на градовете и регионите в Марсилия

Гражданите – в сърцето на Европа или как извънредните ситуации се решават най-ефективно от местните власти

Снимка: cor.europa.eu

Най-мащабното събитие на годината в сферата на регионалното взаимодействие премина под знака на съпричастността с Украйна. От декларацията за подкрепа и призива за задействане на механизма на ЕС за гражданска защита и хуманитарна помощ (което вече е факт), Манифеста от Марсилия, който изисква една Европа, която предпазва и развива правата на своите граждани, през включванията на Виталий Кличко със специално обръщение към събраните в Марсилия кметове и местни лидери с призив за съвместна защита на европейските ценности, и на заместник-кмета на Мариупол Сергей Орлов, който разказа, че украинската армия воюва с руската армия, но руската армия воюва с Украйна като нация; през представители на асоциацията на регионите в Украйна, които разясняваха от какво точно и как имат нужда, до кметовете на някои от градовете в Полша (Лодз и Гданск) и Румъния (Клуж), през които минава голяма част от украинците, които напускат страната си. Финландската група от Комитета на регионите пък разказаха за това какво е да имаш толкова голяма граница с Русия, как забраната за търговия от финландска страна се отразява на местната икономика и как се повишава доверието и желанието Финландия да стане член на НАТО.


От зададения дневен ред ключови бяха кохезионните фондове, както и прилагането на зелената сделка на локално ниво и дигиталната трансформация. Председателят на Европейския комитет на регионите (главен организатор на събитието) Апостолос Цицикостас коментира Европейския фонд за регионално развитие (20 милиарда евро), с помощта на който и в момента могат да се финансират временното настаняване, социалните услуги и останалите мерки за интеграция на потока бежанци от Украйна. Той подчерта обаче, че кохезионната политика (с нейните 392 милиарда евро) е мощно оръжие за моментален отговор на кризисни ситуации и за реализиране на дигиталната трансформация. Цицикостас припомни и че 40% от кохезионните средства по програмите за 2014 – 2020 са неусвоени и трябва да бъдат до 2023 – и заради пандемията и заради късното разписване на програмите. 

„Не трябва да има дублиране на фондове и средства с различни правила, но с еднакви цели“, заяви той и отново акцентира върху местната власт, която всъщност е на първа линия при всеки проблем и неговото решаване. 

„Централизацията ще забави Европа, координацията и партньорството ще я движат напред“ - думи на Апостолос Цицукостас. За единния отговор на Европа, която е по-обединена от всякога и за новото бъдеще, което се кове сега пък говори френския президент Еманюел Макрон в специално обръщение към форума.

Сред ключовите теми по време на паралелните кръгли маси бяха дългосрочните партньорства между регионите и развитието на местната демокрация, устойчивите здравни политики (за да могат да се посрещат кризисни ситуации), по-прецизното насочване на фондове към селските райони (които, за да бъдат достатъчно привлекателни за живеене, на първо място трябва да имат инфраструктура и отлично интернет покритие). 

Особено интересен беше панелът за дигиталното изграждане на устойчиви общности. Тук се включи дистанционно и кметът на София, Йорданка Фандъкова (с акцент върху гражданското участие и привличането в столицата ни на един от световните суперкомпютри), а основни коментиращи на темата бяха представители на Финландия, Франция и Германия, като фокусът беше върху дигиталните умения. 

Изследванията показват, че над 30 милиона европейци имат лимитиран или никакъв достъп до интернет, а 27 милиона нямат достатъчни дигитални умения, което е основният проблем. Намаляването на разликите между градските и селските райони, демократизирането на дигитализацията и достъпът до интернет и дали той да бъде записан сред основните човешки права бяха някои от основните насоки.

Българското участие може да бъде отбелязано и с Ева Майдел (в панела за жените в местната власт) и, разбира се, специалното включване на българския еврокомисар Мария Габриел.

Иновациите, като неделима част от икономическия напредък (и тяхната относителна липса в Южна Европа), също бяха на дневен ред, както и трансграничните взаимодействия и програми и тяхното развитие до 2050.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40
Сцена от спектакъла на Анне - Марайке Хес

Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior"

На 12-ти февруари в РЦСИ "Топлоцентрала" световно признатата танцьорка и хореограф Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior". “Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни,..

публикувано на 11.02.25 в 12:41