Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индия – традиции, нови технологии и добронамерени хора

Снимка: Радио София

На 15 август Индия празнува своята независимост. За важността на тази дата и за отношенията между Индия и България разговаряме с Н. Пр. Санджай Рана, посланик на Индия в нашата страна.

"Това е специален ден за нас, денят, в който сме получили своята независимост, след като в продължение на много векове сме били колония. Искаме да запазим този спомен и да го предадем на идните поколения с посланието, че мечтата, която сме имали за Индия, се е сбъднала. Преди две години празнувахме 75-тата годишнина от нашата независимост и премиер-министърът на Индия взе решение, че през следващите 25 години ще хвърлим всички сили, за да може Индия да се нареди до развитите страни в света. Когато получава независимостта си, Индия е била много бедна, много от хората – неграмотни и мнозина мислели, че този голям континент – защото територията не е никак малка държава, говорят се различни езици – и много хора са били убедени, че държавата ще се разпадне. Но през следващите вече 77 години Индия не само се разви в много отношения, но стана и по-свързана и обединена. Ние "дръпнахме" много в сектори като наука, технологии, в спорта, в отглеждането на различни култури, производство и експортирането на храни" – разказа той.

"Ние може да не сме сред най-богатите държави в света, но пък хората в Индия притежават това традиционно, или по-точно културологично усещане, че сме част от света и че този голям свят е едно семейство – даже в нашия език има специална дума, която означава точно това - "целият свят е семейство". Това дава на нас, индийците, едно спокойствие и умението да изпитваме радост от растежа и добруването на всеки".


Днес започват и Дните на индийската култура в България, като специално за тях от Индия пристигат две от най-известните и утвърдени изпълнителки на индийски класически танци - Лина Малакар Видж, една от примите на катхак, заедно с ръководената от нея танцова и видната представителка на стила одиси - Шармила Мукерджи. Организатори на Дните на индийската култура са Индийският съвет за културни връзки (IndianCouncilforCulturalRelations), посолството на Индия у нас, индологическа фондация "Изток-Запад", асоциация "Индия", с активното съдействие на общинските ръководства в градовете-домакини. Те ще бъдат тук в София на 15 август 2023 г., на 16 август са в Летния театър Велико Търново, на 17 август ще танцуват в Морската градина във Варна, на 18 – в Бургас, а на 19 август се завръщат в София и ще имат танцово представление в Борисовата градина.


А ето какво още разказа в "Радиокафе" Н. Пр. Санджай Ранна:

 "Нашите две държави може да не са в географско отношение, но се чувстваме много близки. Аз самият понякога съм се питал защо е така. Всъщност, вие не сте толкова далеч от нас, защото сте в югоизточния ъгъл на Европа, така че сред европейските държави сте най-близко до Индия. Същевременно, точно както споменахте, ние сме древни цивилизации, съществуващи от няколко хилядолетия. И съм убеден, че връзки между нас също има много, много отдавна, дори и в онези времена, от които няма останали свидетелства, и тогава хората са пътували между нашите две страни. Така че имаме дълбоки културни цивилизационни връзки помежду ни. А моята работа като посланик е да създавам нови мостове между Индия и България – мостове в сферата на търговията и инвестициите. И в тази посока, както споменах, отношенията ни се развиват добре, като разбира се, винаги може и по-добре. Други мостове, които днес градим, са в областта на научните изследвания и иновациите; в модерното отглеждане на култури – и вие, и ние имаме отдавнашни традиции в аграрния сектор, в сферата на новите технологии, изкуствения интелект и smart транспорта, електрическите превозни средства, батериите. Ние търсим начини индийски учени да идват и да работят с българските учени за разработки в новите технологични сектори. Да спомена и академичната сфера – преподава се хинди в Софийския университет "Св. Климент Охридски", има и професор по български език в университета в Делхи."


Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Шарков

Георги Шарков: Бизнес щетите при IT срива са по-съществени от броя на засегнатите компютри

Глобалният IT срив от 19 юли в международната компания за киберсигурност "Краудстрайк" (Crowdstrike) и в софтуерния гигант "Майкрософт" (Microsoft) причиниха сериозни затруднения в работата на авиокомпании, медии, банки, телекомуникационни и транспортни компании в цял свят. Той доведе и до невъзможност личните лекари да работят, а аптеките..

публикувано на 23.07.24 в 17:06
Силвия Георгиева

Климатичните промени налагат нови предизвикателства пред местните власти

Климатичните промени са сериозно предизвикателство както за целия свят, но и конкретно за местните власти . Сухите лета и наводненията са доказателство, че тези промени се отразяват пряко върху живота на всеки човек. "Трябва да се научим да се съобразяваме и да се адаптираме към природните явления, върху които не можем да повлияем. На..

публикувано на 23.07.24 в 15:44
Джо Байдън и Камала Харис

Харис е с достатъчна подкрепа за спечелване номинацията за президент

В Съединените щати процесът по зациментиране на номинацията на Камала Харис за президент на демократите върви бързо. Малко повече от 24 часа след като президентът Джо Байдън се оттегли от надпреварата за преизбирането му, зад нея застанаха повече от половината делегати на конгреса на демократите и поеха ангажимент да я подкрепят. Около нея..

публикувано на 23.07.24 в 14:54

Район "Оборище" събира софиянци за споделена храна и опознаване на съседа

“Голямата маса“ е инициатива на Столичната община – район “Оборище“, която ще се проведе тази събота, 27 юли. Поканата е към гражданите и жителите на района – да седнат на голямата маса, за да опознаят съседите си и да споделят храна с тях. За тази цел  р айон "Оборище“ затваря част от улица “Екзарх Йосиф” за автомобили на..

публикувано на 23.07.24 в 14:52
Председателят на комисията по екология Красимир Гълъбов и общинските съветници Ваня Григорова (вдясно) и Марта Георгиева (вляво) на брифинга в Столичната община за условията в приютите и клиниките на ОП

Общински съветници искат проверка във ветеринарната клиника към "Екоравновесие"

Общински съветници в София настояват да бъдат предприети спешни мерки за подобряване на условията във ветеринарната клиника "Връбница" към общинското предприятие "Екоравновесие" и да бъде отменена заповедта, с която се забранява достъпа на доброволците до клиниката. Темата беше обсъдена на среща на общинари с неправителствени организации. По..

публикувано на 23.07.24 в 14:40

БДЖ възстановява директното пътуване от Пловдив до Русе и обратно

От юли 2024 г. БДЖ пуска влакове по линията Пловдив-Русе, с възможност и за столичани да пътуват до крайдунавския град. За дълго чаканата директна жп връзка в предаването “Радиокафе“ разговаряме с Кристиан Ваклинов от Сдружение  "За Родопската теснолинейка" . "Аз съм много радостен, като експерт от БДЖ, че успяхме заедно като екип да..

публикувано на 23.07.24 в 12:31

В Парк-музей "Врана" Sofia Lights ще представи уникалната арт инсталация Steel Grass

В последния юлски уикенд, в парк-музей "Врана", Sofia Lights представя инсталацията Steel Grass на световноизвестното френско арт студио Aerosculpture,  реализирало проекти в десетки държави на три континента. Инсталацията ще бъде представена за първи път извън Франция и то в такъв огромен мащаб, който ще обхваща голяма част от..

публикувано на 23.07.24 в 11:30