Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горещата телефонна линия за пострадали от насилие ще работи още година

Снимка: архив

Фондация "Асоциация Анимус" ще продължи да поддържа още година денонощната Национална гореща телефонна линия за пострадали от насилие. Това съобщават от правителствения пресцентър. През миналата година над 2 800 души са потърсили помощ на номер 0800 18 676. Повечето са жени - жертви на агресия в дома. Телефонната линия съществува повече от 25 години най-вече чрез доброволческата подкрепа на на хора, които имат желание да съдействат, да отделят от времето си, дори без да имат професионалната подготовка за това.

Единственото по-сериозно изискване към кандидатите за националната телефонна линия е, да са над 21 години и да са от София, тъй като става въпрос за работа на място, а не от вкъщи. Традиционно се провеждат две кампании за набиране на доброволци през годината - през пролетта и есента. За обезпечаване на телефонната линия от държавата са отпуснати 65 хиляди лева, но достатъчни ли са те? Подробности разказа Надежда Стойчева, психотерапевт и директор на Фондация "Асоциация Анимус".

"Общо взето това са средствата, които сме получавали от Министерството на правосъдието. Тъй като тази линия е доброволческа, през деня работят доброволци и заплащането е само вечерта и за координация и обучение на доброволците. Очаква се и в следващия период от време, когато приключи този проект, който е съвместен с Министерски съвет да се развие нова линия, която да бъде хармонизиран кратък номер, който ще работи на друг принцип - пак ще бъде 24 часа, но там вече ще има координация и с много други институции. Това е бъдещето по въпроса за домашното насилие така, че Министерски съвет ще трябва да изгради структура, която да захване телефона и може би тогава телефонът ще бъде по-скъп на държавата", каза тя.


По думите й за момента доброволческата линия продължава така, както е била до сега, като номерът е безплатен. При набирането на доброволци те получават специален тренинг, като най-трудното е да могат да слушат за чуждата болка.

"Рядко има някой, който разбира, че ще му бъде много трудно. Повечето хора, които кандидатстват за доброволци при нас имат сериозна мотивация да го правят. Те са много ефективни и загрижени за хората и нещата, които научават при нас ги карат да се чувстват от големия екип на "Анимус", каза Стойчева.

Трудно ли е на жертвите да споделят?

"При нас не чак толкова, защото линията е анонимна и те могат да попитат всякакви неща и именно заради това е по-лесно да се обадиш на линията, отколкото да дойдеш на място и да си запишеш час", заяви тя.

Освен това отбеляза, че в последно време случаите на домашно насилие не се увеличават, а напротив - намаляват, тъй като обществото е осъзнало, че жертвите не могат да се оправят сами, а някой трябва да им помогне. От взетите политически мерки има изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, но от друга страна в държавата промените се придвижват много бавно, поясни Стойчева. Според думите й някои институции работят доста добре, докато други продължават да работят спрямо техните патриархални нагласи.

Проучване сочи, че около 48% от българските жени се страхуват и на улицата и в дома си. Много голяма част от жертвите не разбират закона и смятат, че той е наказателен, което не е така, законът все още е граждански.

Ще има ли единен европейски номер за пострадали от насилие?

Стойчева поясни, че е необходимо да има номер за възрастни и отделен номер само за деца. Очаква се единният хармонизиран европейски номер да бъде открит догодина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Весела Герчева и Юлияна Дечева, които представиха новата обучителна програма към НБУ

Разкриват нова обучителна програма - "Съвременни музейни експозиции" към НБУ

Сред разнообразието от теми, които екипът на "Добър вечер, София" подбира, намери място и археологията, в приятната компания на Юлияна Дечева – програмен директор  "Куртурно-исторически и природен туризъм" и Весела Герчева – директор на Програма "Съвременни музейни експозиции" в Исторически и археологически музей към Нов български университет..

публикувано на 14.08.24 в 14:23

Олимпийските игри завършиха, но емоциите все още остават

XXXIII-те летни олимпийски игри, които се проведоха в Париж, завършиха, но емоциите все още остават. Въпреки, че започна с противоречие, Олимпиадата остана в сърцата на милиони хора. За изминалите спортни дни – какви страсти провокираха, за спечеленото и високата конкуренция в спорта, чуйте коментара пред Радио София на спортния журналист Камен..

публикувано на 14.08.24 в 13:43
Lomovera

Фотографията като психологически помощник за емоционално изразяване

Фотографията може да бъде психологически помощник за емоционално изразяване. Фотографията често се преплита с психологията, смята фотографът и обучител Вера Гоцева – Lomovera. Споделя, че във всичките си фотографски занимания поставя на фокус човека. „Човекът не просто като обект на снимка, а по-скоро човекът като индивидуално същество, което..

публикувано на 14.08.24 в 12:16
Фондация

БАРОК награди организации и институти за принос към достъпа на млади хора до култура

В рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт връчиха наградите „ПроКултура“ за принос на различни институции и личности. "Кампанията има история. Още през 2013 г. беше сформирана работна група и излязохме с декларации..

публикувано на 14.08.24 в 11:18

Започва "Панагия" в Кюстендил

На 15 август православните християни отбелязват “Успение на Пресвета Богородица”, а Кюстендил традиционно отбелязва “Панагия” - Въздигане на хляба . Събитието се прави ежегодно от 2008 година и се организира от община Кюстендил и Архиерейското наместничество в града. Празникът е в две части, обясни пред БНР-Радио София Емануела..

публикувано на 14.08.24 в 09:42
Минералната вода в София е естествено топла

Пийте топла, а не студена вода

Топлата вода е едно от най-важните средства за хидратиране и прочистване на организма. Дори през лятото топлата вода върши чудеса. Здравните специалисти препоръчват сутрин на гладно да се изпие чаша топла вода . А през деня лекарите препоръчват да се приемат от 11 до 16 чаши вода в зависимост от начина на живот и нуждите на тялото...

публикувано на 14.08.24 в 08:06
Време е за сладолед, и то на сянка

До 35° в София, малка вероятност за дъжд

И днес ще бъде слънчево. След обяд над западната половина от страната ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места в планинските райони ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще са от 30° - 32° в Източна България до 37° - 39° в Западна..

публикувано на 14.08.24 в 07:20