Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Земята

Международният ден на Земята е един от най-големите нерелигиозни празници, отбелязвани по света. Тазгодишното мото е "Време е да дадем пример". За първи път празникът се отбелязва официално на 22 април,1970 г. в САЩ и Канада. Милиони американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, хора от бизнеса да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът е обявен за международен. България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята. На призива за отбелязването му се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда. На 22 април 1992 г. тогавашният президент на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 000 български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата. 

По повод на днешното честване група международни експерти, обединени в Лигата за Земята, призоваха ръководителите на всички държави да поемат твърди ангажименти, тъй като 2015 година е решаваща в борбата срещу климатичното затопляне. Идеята на климатолозите е до 2050 година нашата планета да бъде изцяло освободена от емисиите на въглероден диоксид, предизвикващи парниковия ефект. "2015 година е решаваща за човечеството, се казва в декларация на Лигата, публикувана в Лондон по повод Международния ден на Земята. Тази година трябва да се проведе Международната конференция за промените в климата в Париж, в рамките на която ще се търси споразумение за намаляване на парниковите газове. То трябва да доведе до задържането на затоплянето на климата на 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната ера. Парижкият форум ще се състои от 30 ноември до 15 декември 2015 г. "Нашата цивилизация никога не е била изправяна пред по-големи заплахи от тези, свързани със затоплянето на климата, с намаляването на биологичното разнообразие и с изтощаването на природните ресурси, се казва още в декларацията на климатолозите. Тя бе представена в Лондон от председателя на Лигата за Земята, шведът Йохан Рокстрьом, и от сър Брайън Хоскинс, директор на института за климатичните промени "Грантам" към лондонския "Импириъл колидж". Парижката конференция ще се превърне в "момент на истината" и ще предостави "последния шанс за запазването на лимита на двата градуса затопляне", отбеляза изтъкнатият американски икономист Джефри Сакс, който също е сред учените, подписали декларацията. Той добави, че според последни проучвания целта може да бъде постигната на поносима цена. А овладяването на климатичното затопляне ще доведе до рязкото подобряване на качеството на живота на нашата планета. Според предвижданията на някои експерти съществува шанс едно към десет глобалните температури да се повишат с 6 градуса до 2100 година, ако не бъдат рязко намалени емисиите на въглероден диоксид. Поради тази причина климатолозите призовават световните ръководители да предприемат амбициозни стъпки в тази посока. Лигата за Земята си поставя още по-амбициозни цели. До 2050 година светът да пристъпи към драстичното снижаване на емисиите на въглероден диоксид и да се постигнат към тази дата нулеви равнища. Експертите от Лигата за Земята призовават богатите страни да помогнат на развиващите се икономики. Преходът към модел без парникови газове не е пречка за икономическия растеж, уверява г-н Рокстрьом. 

Днес най-голямата търсачка в света пусна викторина за Деня на Земята. Така нареченият Doodle води към забавен въпросник, който показва картинки, от които посетители в сайта избират най-подходящата за тях, а в края Google определя на кое животно приличате. 

Google има традиция да използва различни лога, с които да отбелязва значими дати, които понякога са свързани с празници, определени хора или общественозначими събития.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще изчезнат ли традициите на котленския килим?

На гости на майстор-тъкачката на котленски килими Величка Съботинова са две от нейните многобройни ученички – Нели Стоянова и Жана Качакова от Бургас. Двете приятелки всяка година идват за Фестивала на етносите и котленския килим.   Величка..

публикувано на 01.08.24 в 14:57

Хореографът на „Дон Кихот“ Аршак Галумян репетира с балета на Старозагорската опера

Днес започват последните репетиции, които ще бъдат водени лично от  хореографа на балета „Дон Кихот” Аршак Галумян - с трупата на балета на Държавна опера-Стара Загора. Зрителите ще видят бляскавия и лъчезарен спектакъл на сцената на Античен форум..

публикувано на 29.07.24 в 10:02

Ези-тура или когато облечем думите в музика

Поредната песен от музикалната колекция „Пеещи артисти“ е вече в музикалния ефир. Накратко: песента се казва „Ези-тура“, текстът е създаден специално за Пеещи артисти от един от най-прекрасните български лирици Найден Вълчев – автор на песента на..

публикувано на 25.07.24 в 10:21

Котел посреща 15 000 гости, Радио Стара Загора излъчва от фестивала на етносите

Сгушен в лоното на Източна Стара Планина, котленският парк „Изворите“ ще посрещне около 15 000 гости на фестивала на етносите, багрите и котленския килим в дните 26, 27 и 28 юли , информира за Радио Стара Загора кметът на община Котел - Коста..

публикувано на 23.07.24 в 09:36

Ивелин Керанов – 40 години на сцена, 60 години в живота и премиера в „Дон Кихот и Дон Санчо“

40 години на сцена, 60 години в живота и премиера на „Дон Кихот и Дон Санчо“. Поне три повода за среща с актьора Ивелин Керанов, въпреки че всяка среща с него е повод и смисъл. За разговор, за усмивка, за размисъл. Премиерата на „Дон Кихот и Дон..

публикувано на 22.07.24 в 14:22

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор..

публикувано на 22.07.24 в 13:15

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“, който беше представен пред посетители в петъчния ден. Дигитализирани са 121 бележника, с обем над 5000 страници. От тях 62 броя са достъпни за работа на място в дигиталния хъб и..

публикувано на 20.07.24 в 10:05

"Ромео и Жулиета" - традиционен мюзикъл с амбиция за новаторство

Остава само ден до премиерата на най-новото заглавие в афиша на Държавна опера Стара Загора - "Ромео и Жулиета". В четирите поредни вечери на 19, 20, 21 и 22 юли, всички почитатели на оперното и балетно изкуство ще могат да гледат мащабната и красива..

публикувано на 18.07.24 в 15:16

"Узана Поляна фест", зеленият фестивал на лятото, идва с още по-богата програма

От 19 до 21 юли ще се проведе деветото издание на " Узана Поляна фест ", отново при вход свободен. Тази година най-големият еко фестивал в България предлага още по-разнообразна програма на своите посетители. П риключения, артистични изпълнения, еко..

публикувано на 18.07.24 в 14:11

Мюзикълът "Ромео и Жулиета" е най-новата премиера на Опера Стара Загора

В четири поредни вечери в края на тази седмица и началото на следващата Държавна опера Стара Загора ще представи на сцената на Античния форум „Августа Траяна” най-новата си мащабна, красива и зрелищна продукция на мюзикъла „Ромео и Жулиета” по..

публикувано на 17.07.24 в 15:18