Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народна песен за Панайот Хитов разказва за Освобождението на Стралджа

Снимка: архив

Богат е стралджанския край с песни и танци, много богат. И не е случайно, че Стралджа е домакин на народния събор „Мараш пее“, където от стари времена си дават среща певци, свирачи и танцьори. Никога, и през много трудни години, този събор не е прекъсван. Но пандемията наложи и това да се случи. А стралджанци си жалят за своята традиция, информира сътрудникът ни Надя Жечева и допълва "има една приказка – всяко зло за добро! Изненадващо в разговорите сега „влизат“ теми за хайдушки времена, припомнят се легенди, припяват се песни в семейна обстановка, разказват се спомени."

До Надя Жечева, главен редактор на в. "Стралджански вести", достига една архивна папка на Таня Владимирова Рахнева, която през 1989 г. имала късмета да запише десетина народни песни от дядо си Тодор Вълев Мирев, ветеран, картечар, раняван във Втората световна война, достолепен мъж, уважаван в Стралджа, тогава на 66 г. 

"Едва ли е предполагала  внучката, че това, което прави е толкова важно. „Разболял ми са й млад Стоян“, „Събрали ми са, събрали Урумбеглийските чорбаджии“, „Какъв е спомен станало в Куртбунар село голямо“, „На Стоян гости дойдоха“, „Остана Иванчо сираче“...  С безпогрешна памет е диктувал песните Тодор Мирев. Не е пропуснал и вариант на песента за войводите Трифон и Добри, с доста разширен вид, което наистина е интересно. Явно времето е изтривало по нещо от народните творения, имало е допълнения, изменения, но все пак всичко съхранено в паметта на родолюбивите българи. За да стигне до нас. Впечатляващо е, че всяка от тези песни е доста дълга, звучи като легенда, разказва за войводи и техните подвизи", обяснява Жечева.

Лично за нея най-любопитно се оказва, че в записките е и „Песен за Панайот Хитов“, която явно е отлежавала в паметта на стралджанци, позабравена е, защото не е звучала на събора, не е споменавана и от други местни народни  певци. А видно е съставена от местен човек, защото е съвсем по народния език на стралджанци. Събитието, което се описва, е точно битката с черкезите, когато Панайот Хитов и неговите момчета в местността „Мараш“ край Стралджа разбиват черкезката орда и така се стига до Освобождението на селището от османското робство.

"Панайот беше във Стралджа

кога от двора излезе,

поведе коня хранена,

през Гьол махала премина

за пътя, за дърварския..."

Това е началото, после иде разказа как войводата тъжно наблюдава зулумите на черкезката орда в Стралджа и страданието на сюрмасите. За да стигне до решението да примамят разбойниците в дерето и да им видят сметката. Така и става.

....подочу глъчка весела,

тъпани лудо биеха,

пискливи зурни свиреха,

звънки дайрета звъняха,

тези ми диви черкези,

тези ми черни татари,

печено ягне ядяха,

червено вино пиеха,

три деня как курдисаха

във стралджанската мерия,

сюрии овце водеха,

де що в полето свареха

при своите стада прибираха,

на Слави беден стралджанец

взеха овце с агнета

и двата сиви волове...

Поспря се Хитов замисли

мира си в душа нямаше

от туй що в Стралджа повидя

от черкезките золуми.

Погледна чета заспала,

погледна долу към Стралджа,

а че си Хитов решава :

- Слушайте, мои момчета,

момчета, славни хайдути,

от сън ви сладък събудих,

страшни неща да разкажа,

тези ми диви черкези

нахлули ми долу в овата

във стралджанската мерия

сюрмашка стока да грабят

и колят, ядат и пият,

утре се люто заканват

селото да си бастисат,

аз ви, хайдути, поканвам

таз вечер да ги примамим

към то Балкана да тръгнат

и да им видим сметката!

Стояна ми още и Жельо

хитро черкези примамват,

чак в дерето събират,

в дерето в Кичуас дере,

ах, тези славни хайдути

със Панайот Хитов войвода

от всички страни запушкват

по черкезите в дерето,

тези ми храбри българи

пушка след пушка гърмяха

за тежко тегло мъстяха,

черкезите бастисаха.

Това е краят на песента, мелодията за съжаление не е запазена, но дори и в този вид е достатъчно доказателство за силата на народната памет, уточнява Надя Жечева, която изказва благодарност на Таня Владимирова Рахнева за архивните документи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Обич и песен" отново в Стара Загора

За трето поредно лято популярни български изпълнители ще гостуват в Стара Загора с концерт от националното турне “Обич и песен 2024“. "Много приятен звезден букет от любими музиканти ще радва публиката и във вашия град. Трудно се организира подобно..

публикувано на 12.07.24 в 13:18

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50