През ноември, миналата година, собственици на ресторанти, заведения и хотели отново с протести поискаха правилата да важат за всички. А в Казанлък стопанин на ресторант пристъпи към събаряне на части от заведението и разпродажба на инвентар. Защото разходите му се бяха увеличили в пъти, обратнопропорционално на клиентите. Три месеца след тази история, отново сме в Казанлък, за да проверим настроенията в бранша и какво от обещаното е станало реалност. .
Звуци от потракващи прибори за хранене, работеща кафемашина или клиент, който си налива нещо за пиене в чашата, все по-рядко могат да бъдат чути в Казанлък. По две причини. Първата - заради високите разходи и намалелите обороти заведения затварят врати, а втората - заради пандемията и изискването за „зелен сертификат“, в ресторантите и кафенетата клиентите се броят на пръсти.
През ноември миналата година стопанинът на един от култовите ресторанти в центъра на града събори терасата на заведението и разпродаде част от инвентара.
Така Антон Каракоев се опита да намали разходите, за да оцелее. Три месеца след събарянето на терасата, ресторантът на Антон все още е отворен. Но стопанинът му казва, че сламката която го държи на повърхността вече е съвсем, съвсем тънка.
По европейската програма за подпомагане на ресторантьорите Антон е трябвало да получи 20 процента от размера на оборота за 2019-та година. Стопанинът на заведението е одобрен и парите са изплатени. Но наместо очакваните над 100 000 лева, сумата е малко над 6 хиляди – тоест – обещаните 20 процента не са се случили. А стойността на новата фактура за ток на обекта е тъкмо колкото изплатената помощ по европейската програма.
Същото е положението и при колегата на Антон Петър Стоянов. Той държи кафене в центъра на Казанлък. Също е кандидатствал и одобрен по програмата. Трябвало да получи около 50 000 лева. Взел е малко над 2 500 лева.
Обяснение защо парите са по-малко и Антон, и Петър, нямат. По думите им – информацията е била, че отпуснатите средства не са в размера на първоначално планираните. Няма и яснота дали във времето двамата стопани все пак ще получат пълния размер на обезщетенията, за които са били одобрени.
Но и Каракоев, и Стоянов казват, че туристическият бранш никога не е разчитал на компенсации и помощи. И че може да се справи сам, стига да не му пречат да работи.
И защото това не се случва, националните браншови структури вече подготвят протести. И Петър, и Антон искат правилата да са за всички.
Искат прогнозируемост и спокойствие. За да могат да гарантират заплатите на хората си и на тях самите. След последните протести през ноември, само в Казанлък затворените трайно заведения са повече от 6.
А Петър Стоянов е пресметнал, че ресторантьорския и хотелиерския бизнес дава поминък на минимум 2000 души в региона
Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...
Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и Лора живот, са изписани стотици страници в българската литература...
Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..
„Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..
Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..
Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..
Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, организатори са Културна..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..
Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...
Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net