Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресторантьорите готови на протест, искат прогнозируемост и правила за всички

В последните дни на октомври, 2021-ва, един от най-известните ресторанти на Казанлък, остана без тераса в опит на стопанина Антон Каракоев да намали разходите, за да оцелее

На фона на надигащата се вълна на "Омикрон" расте и напрежението сред ресторантьорския и хотелиерския бизнес. След решението за затваряне на дискотеките в Смолян, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведения в България, започват подготовка за масови протести. Причината - ограничителните мерки срещу разпространението на заразата. 

През ноември, миналата година, собственици на ресторанти, заведения и хотели отново с протести поискаха правилата да важат за всички.  А в Казанлък стопанин на ресторант пристъпи към събаряне на части от заведението и разпродажба на инвентар. Защото разходите му се бяха увеличили в пъти, обратнопропорционално на клиентите. Три месеца след тази история, отново сме в Казанлък, за да проверим  настроенията в бранша и какво от обещаното е станало реалност. .  

Звуци от потракващи прибори за хранене, работеща кафемашина или клиент, който си налива нещо за пиене в чашата, все по-рядко могат да бъдат чути в Казанлък.  По две причини. Първата - заради високите разходи и намалелите обороти заведения затварят врати,  а втората - заради пандемията и изискването за „зелен сертификат“,  в ресторантите и кафенетата клиентите се броят на пръсти.

През ноември миналата година стопанинът на един от култовите ресторанти в центъра на града събори терасата на заведението и разпродаде част от инвентара.  

Така Антон Каракоев се опита да намали разходите, за да оцелее.  Три месеца след събарянето на терасата,  ресторантът на  Антон все още е отворен. Но стопанинът му казва, че сламката която го държи на повърхността вече е съвсем, съвсем тънка.

По европейската  програма за подпомагане на ресторантьорите Антон е трябвало да получи 20 процента от размера на оборота за 2019-та година. Стопанинът на заведението е одобрен и парите са изплатени. Но наместо очакваните над 100 000 лева, сумата е малко над 6 хиляди – тоест – обещаните 20 процента не са се случили.  А стойността на новата фактура за ток на обекта е тъкмо колкото изплатената помощ по европейската програма.  

Същото е положението и при колегата на Антон Петър Стоянов. Той държи кафене в центъра на Казанлък. Също е кандидатствал и одобрен по програмата. Трябвало да получи около 50 000 лева. Взел е малко над 2 500 лева.

 Обяснение защо парите са по-малко и Антон, и Петър, нямат. По думите им – информацията е била, че отпуснатите средства не са в размера на първоначално планираните. Няма и яснота дали във времето двамата стопани все пак ще получат пълния размер на обезщетенията, за които са били одобрени. 

Но и Каракоев, и Стоянов  казват, че туристическият бранш никога не е разчитал на компенсации и помощи. И че може да се справи сам, стига да не му пречат да работи.  

И защото това не се случва, националните браншови структури вече подготвят протести. И Петър, и Антон  искат правилата да са за всички. 

Искат прогнозируемост  и спокойствие. За да могат да гарантират заплатите на хората си и на тях самите.  След последните протести през ноември, само в Казанлък затворените трайно заведения са повече от 6. 

А Петър Стоянов е пресметнал, че ресторантьорския и хотелиерския бизнес дава поминък на минимум 2000 души в региона




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хорото на Богоявление в река Тунджа, Калофер.

Доц. Живко Лефтеров: Последното хвърляне на Светия кръст през комунизма е регистрирано в Калофер

Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...

публикувано на 05.01.25 в 21:49

Днес се навършват 147 години от рождението на Яворов

Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и  Лора живот,  са изписани стотици страници в българската литература...

публикувано на 01.01.25 в 07:15

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от Болярово преди Коледа

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..

публикувано на 30.12.24 в 14:10

Държавата изплати средства на пострадалите от пожарите в община Болярово

„Пострадалите семейства  от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха  парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..

публикувано на 20.12.24 в 11:02

Деца от Болярово помагат за лечението на Въльо Станилов

Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..

публикувано на 18.12.24 в 09:00

Работилничка за деца от село Воден отвори Дядо Коледа

Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха  в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Българското училище в Рим събра за втори път автори и читатели на българската детска книга

Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“  – Флоренция, организатори са  Културна..

публикувано на 06.12.24 в 13:23

Кметове на граничещи с Турция общини обсъдиха влиянието на демографските проблеми върху развитието на региона

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..

публикувано на 28.11.24 в 15:35

Научна конференция събира в Карлово изследователи на Васил Левски и освободителното движение

Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...

публикувано на 21.11.24 в 00:09

Благотворителна кампания "Книги за бъдещето на Марти"

Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..

публикувано на 13.11.24 в 12:23