Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ресторантьорите готови на протест, искат прогнозируемост и правила за всички

В последните дни на октомври, 2021-ва, един от най-известните ресторанти на Казанлък, остана без тераса в опит на стопанина Антон Каракоев да намали разходите, за да оцелее

На фона на надигащата се вълна на "Омикрон" расте и напрежението сред ресторантьорския и хотелиерския бизнес. След решението за затваряне на дискотеките в Смолян, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведения в България, започват подготовка за масови протести. Причината - ограничителните мерки срещу разпространението на заразата. 

През ноември, миналата година, собственици на ресторанти, заведения и хотели отново с протести поискаха правилата да важат за всички.  А в Казанлък стопанин на ресторант пристъпи към събаряне на части от заведението и разпродажба на инвентар. Защото разходите му се бяха увеличили в пъти, обратнопропорционално на клиентите. Три месеца след тази история, отново сме в Казанлък, за да проверим  настроенията в бранша и какво от обещаното е станало реалност. .  

Звуци от потракващи прибори за хранене, работеща кафемашина или клиент, който си налива нещо за пиене в чашата, все по-рядко могат да бъдат чути в Казанлък.  По две причини. Първата - заради високите разходи и намалелите обороти заведения затварят врати,  а втората - заради пандемията и изискването за „зелен сертификат“,  в ресторантите и кафенетата клиентите се броят на пръсти.

През ноември миналата година стопанинът на един от култовите ресторанти в центъра на града събори терасата на заведението и разпродаде част от инвентара.  

Така Антон Каракоев се опита да намали разходите, за да оцелее.  Три месеца след събарянето на терасата,  ресторантът на  Антон все още е отворен. Но стопанинът му казва, че сламката която го държи на повърхността вече е съвсем, съвсем тънка.

По европейската  програма за подпомагане на ресторантьорите Антон е трябвало да получи 20 процента от размера на оборота за 2019-та година. Стопанинът на заведението е одобрен и парите са изплатени. Но наместо очакваните над 100 000 лева, сумата е малко над 6 хиляди – тоест – обещаните 20 процента не са се случили.  А стойността на новата фактура за ток на обекта е тъкмо колкото изплатената помощ по европейската програма.  

Същото е положението и при колегата на Антон Петър Стоянов. Той държи кафене в центъра на Казанлък. Също е кандидатствал и одобрен по програмата. Трябвало да получи около 50 000 лева. Взел е малко над 2 500 лева.

 Обяснение защо парите са по-малко и Антон, и Петър, нямат. По думите им – информацията е била, че отпуснатите средства не са в размера на първоначално планираните. Няма и яснота дали във времето двамата стопани все пак ще получат пълния размер на обезщетенията, за които са били одобрени. 

Но и Каракоев, и Стоянов  казват, че туристическият бранш никога не е разчитал на компенсации и помощи. И че може да се справи сам, стига да не му пречат да работи.  

И защото това не се случва, националните браншови структури вече подготвят протести. И Петър, и Антон  искат правилата да са за всички. 

Искат прогнозируемост  и спокойствие. За да могат да гарантират заплатите на хората си и на тях самите.  След последните протести през ноември, само в Казанлък затворените трайно заведения са повече от 6. 

А Петър Стоянов е пресметнал, че ресторантьорския и хотелиерския бизнес дава поминък на минимум 2000 души в региона




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Грамофонна плоча на популярния дует Стефка Съботинова - Тинка Пешева.

Откриват паметна плоча на народната певица Тинка Пешева в село Пролом

Паметна плоча в чест на народната певица Тинка Пешева ще бъде поставена в родното й село Пролом, Карловско. Инициатор на идеята е кмета на селото Ангелина Колева.  Официалното откриване ще се състои тази събота (28 септември) от 10:00 часа с..

публикувано на 23.09.24 в 14:13
Възпитаници на Националното училището за фолклорни изкуства

Музикалното училище в Котел открива учебната година с увеличен държавен прием

Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" в Котел надхвърли държания план-прием за новата 2024/2025 учебна година. Това съобщи в предаването "От извор се песен лее" на Радио Стара Загора директорът на училището Мария Градешлиева . "Тази..

публикувано на 15.09.24 в 20:07

НУМСИ "Христина Морфова" открива юбилейната 50-та учебна година

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" - Стара Загора открива новата учебна година по нетрадиционен начин.  Училището отбелязва 50 години от своето създаване и всички събития през годината ще преминат под знака на този..

публикувано на 15.09.24 в 17:46

ОУ "Кирил Христов" - Стара Загора се включва в кампания за почистване на района на река Бедечка

По инициатива на екоклуб "Посланици на природата" с ръководители Екатерина Йовчева и Венета Кирковска от ОУ "Кирил Христов" - Стара Загора на 14 септември ще се проведе кампания за почистване на района на река Бедечка.  Организаторите канят всички..

публикувано на 14.09.24 в 08:30

Безплатно кастриране на бездомни и домашни кучета ще се състои в Нова Загора на 27 и 28 септември

Крайният срок за стопаните на кучета за подаване на заявка за включване в Кампания за безплатно кастриране на бездомни и домашни кучета, която ще се състои на 27 и 28 септември във ветеринарна клиника в Нова Загора, ще бъде удължен с няколко дни...

публикувано на 10.09.24 в 08:00

"Раница с мечти" в помощ на деца със специални образователни потребности

200 деца със специални образователни потребности в цяла България ще бъдат подпомогнати за новата учебна година, чрез кампанията „Раница с мечти“. Младежки Общински Съвет и Младежки Дом Сливен се присъединяват към инициативата на платформата за..

публикувано на 24.08.24 в 10:00
Комня Стоянова и Никола Ганчев са сред първите солисти на Държавния ансамбъл

Таланти ще се надпяват с песните на Комня Стоянова в Средец

Tалантливи изпълнители от цяла България ще се надпяват на националния фестивал "С песните на Комня Стоянова" . Неговото десето издание ще се проведе на 7 септември (събота) в гр. Средец , общински център на село Драчево, родното място на голямата..

публикувано на 23.08.24 в 17:23

110 години от завръщането на малоазийските българи отбелязват в Свирачи

С тридневен събор жителите и гостите на ивайловградското село Свирачи ще отбележат 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години, от 1974 г. насам, съобщи за Радио Стара Загора ръководителката на местната..

публикувано на 20.08.24 в 12:47

Днес е Голяма Богородица

Днес православните християни  отбелязват Успение на Пресвета Богородица, наричано още Успение Богородично или Голяма Богородица. Той  е един от най-големите християнски празници, празнуван от всички християни по света.  Християнската църква отбелязва..

публикувано на 15.08.24 в 07:03

Доброволците от благотворителната инициатива "Бъди човек" ще обходят десетки села в Ямболско по повод Голяма Богородица

Доброволците от благотворителната инициатива "Бъди човек" отново ще обходят десетки села в Ямболско. По повод светлия християнски празник Успение Богородично те ще доставят хранителни пакети на близо 200 самотни възрастни хора. Това каза за радио Стара..

публикувано на 14.08.24 в 13:10