Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн обучението: Какво загубихме и какво спечелихме

Снимка: Pixabay

Две години изолация, онлайн обучение, тестове. Така накратко може да обобщим изминалото учебно време, в което на изпитание бяха поставени учители, ученици и родители.

От всички тях се изискваше бърза пренастройка и емоционална мобилност. Мнозина успяха да влязат в ритъм, други изостанаха, а на трети им се наложи да се учат в движение, споделят психолози. Те не крият, че компютърът и телефонът иззеха функцията на прекия контакт и социалното общуване, което породи редица дефицити.

Според училищния психолог на ПМГ „Гео Милев“ в Стара Загора Дима Петкова обаче, времето на изолацията има и своите позитиви-децата станали по-креативни, преоткрили се по различен начин във времето на дистанционното общуване.

„Някои ученици си повишиха подозрително много успеха, защото преписваха, използваха чужда помощ. Много от онези, които обаче са съвестни, намалиха оценките си, защото именно на тях им липсваше прекия контакт с учителя“, допълва психологът.

„Затова започваме да работим с всеки ученик, да развиваме клубовете по интереси, да организираме редица извънучилищни занятия, които ще сплотят допълнително децата. В нашето училище се готвим за голям половинвековен юбилей и всички събития около него ще бъдат един вид превенция на изолацията, в която бяха принудително поставени подрастващите“.

Какви са позитивите и негативите от онлайн обучението и какви са начините за преодоляване на тежките емоционални последствия, може да чуете в прикачения звуков файл.

Преди дни, от парламентарната трибуна министърът на образованието акад. Николай Денков заяви, че „в условията на извънредна епидемиологична обстановка обучението от разстояние даде равен достъп до качествено образование и за приобщаване на всеки ученик, което е залегнало и като основен принцип в Закона за предучилищно и училищно образование".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Научна конференция събира в Карлово изследователи на Васил Левски и освободителното движение

Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...

публикувано на 21.11.24 в 00:09

Благотворителна кампания "Книги за бъдещето на Марти"

Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..

публикувано на 13.11.24 в 12:23

Раднево и Стара Загора отново част от кампанията за събиране на опасни битови отпадъци

Мобилни пунктове за събиране на опасни битови отпадъци ще бъдат разположени в град Раднево на 13.11 от 10 до 16 ч. , на ул. "Митьо Станев" 1, а в Стара Загора часът се запазва, но датите са две: 14.11 на паркинга до парк „Зелен клин“ и  15.11 на..

публикувано на 12.11.24 в 17:02
Архив

Конкурс за коледна картичка с оригинално пожелание обявяват от РБ"Сава Доброплодни"

За шестнадесета поредна година, в навечерието на най-обичания от децата празник през зимата, Регионална библиотека „Сава Доброплодни” организира  Конкурс за коледна картичка и оригинално коледно пожелание „Коледна магия“ – 2024. За да се включат в..

публикувано на 12.11.24 в 11:41

Литературна награда „Перото“ за Евгени Черепов и последния му роман „Извън обхват“

Последният роман на старозагорският писател Евгени Черепов, "Извън обхват", бе удостоен с награда "Перото".   Официалната церемония на юбилейните десети литературни награди "Перото" се състоя през изминалата вечер в едноименния клуб в София, а в..

публикувано на 05.11.24 в 16:05

Политологът Иво Инджов: Възможно е редовно правителство, но и нови избори са вероятни

Политическият наблюдател доц. Иво Инджов определи като малка, приятна изненада малко по-високата избирателна активност в неделя, в сравнение с вота на 9.06. Причините за това според него, са предупрежденията, че може да нарасне тежестта на купения вот..

публикувано на 28.10.24 в 16:10

Старозагорски учители обмениха опит със свои норвежки колеги по социално предприемачество

Учители от Стара Загора взеха участие  в структурирани образователни посещения в училища и обучителни семинари в град Осло, Норвегия, по програма „Еразъм+“ с обучаваща институция „English Matters“. Педагозите от Пето основно училище „Митьо Станев“..

публикувано на 25.10.24 в 19:55
Снимка: Стоян Радев

Шестима задържани в Сливен и Нова Загора при спецакция на полицията

Шестима души са задържани в хода на специализираната полицейска акция срещу купуването на гласове и битовата престъпност в Сливен, Тополчане Нова Загора. Четирима са задържани по съмнение за търговия с гласове, един за грабеж и един за притежание..

публикувано на 22.10.24 в 12:28

Алпинистката Христина Йосифова говори пред медиите в Стара Загора за изкачването на връх Манаслу

На Пресконференция днес в Община Стара Загора пред медиите говори алпинистката Христина Йосифова. Тя достигна най-високата точка на връх Манаслу в Хималаите, висок 8163 метра на 24 септември 2024 година. Временно изпълняващия длъжността кмет на Стара..

публикувано на 07.10.24 в 12:41

Христина Йосифова: Усещането на 8163 метра и връх Манаслу е все едно да виждаш половин свят пред себе си, чудно е

"Идеята за този връх ми даде един от шерпите - водачи от Непал. Ходя често в Непал, по един или два пъти в годината в тази красива страна. При последното ми посещение ме насочиха именно към връх Манаслу, висок 8163 метра. Септември месец е най-удачното..

публикувано на 06.10.24 в 16:44