Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Химнът на светите братя навършва 130 години

Снимка: интернет

Колко от нас знаят имената на създателите на любимия химн в прослава на българската азбука и нейните създатели „Върви, народе възродени“? Авторът на стихотворението е видният учител, писател, общественик и политик Стоян Михайловски. По него композиторът Панайот Пипков написва музика, за да се превърне творението им в химн за прослава на славянските просветители. Днес се навършват 130 години от написването на текста на „Химна на светите братя Кирил и Методий“ на 15.04.1892 г. в Русе.

Първите български химни, прославящи образованието и науката, са написани още в средата на XIX век вгр. Елена. Първият химн е от просветителя и книжовника Стоян Робовски и носи заглавието „Български звезди от Солун“. Вторият е от Иван Момчилов, основател на класното училище в Елена, впоследствие наречено „даскалоливница“ от един от възпитаниците му – Петко Славейков. Има още два химна: от Йордан Ненов – отново учител в това училище, и от Иван Кършовски – възпитаник на училището.

Петият, най-успешният и признат от всички българи химн, също принадлежи на потомствен еленчанин, възпитаник на еленското класно училище и син на Никола Михайловски – един от видните преподаватели в това училище. На 15 април 1892 г. преподавателят по френски език в Русенската мъжка гимназия Стоян Михайловски написал стихотворението „Кирил и Методий“, което започва с „Върви, народе възродени“. Още към първата публикация се подава сведение за музика към текста на русенския учител г-н Божинов, който „твърде сполучливо поставил в музика“ отпечатаното „славословие“.

Девет години по-късно, през 1901 г., на преподавателя по музика в ловешкото училище Панайот Пипков е възложено да напише нова песен, която учениците да изпеят на наближаващия църковен празник на Кирил и Методий на 11 май. Той все не намира подходящ текст и постоянно отлага. На 9 май Пипков забелязва, че едно от момчетата съсредоточено чете стихотворение в неговия час, взема книжката му и се зачита. Преди да стигне половината от стихотворението, в главата му вече звучи музиката за поръчаната ученическа песен. Започва да записва нотите върху дъската с тебешира. За 15 минути съчинява мелодията, а до края на часа учениците му я разучават и запяват. На училищния празник я запява цялото училище.

На 11 май 1901 г. песента „Върви, народе възродени“ е изпълнена за пръв път в Ловеч като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий. През 1902 г. на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост песента се  запява от всички училища в страната.

„Днес до СУ „Христо Ботев“ в Русе , някогашната мъжка гимназия, в която Стоян Михайловски е бил учител по френски език,  е поставена паметна плоча на мястото, където преди повече от век е била къщата на видния интелектуалец и политик. Цялата седмица  за русенските училища премина под знака на 130 години от написването на стихотворението „ Кирил и Методий“, с подзаглавие „ Проект за български всеучилищен химн“, каквото е било първоначалното му заглавие. „, обобщи Елена Филипова, ст. експерт по български език и литература в Регионалното управление на образованието в Русе.

Какви промени търпи текста на химна на светите братя по време на тоталитаризма, чуйте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Плутон във водолей: Трансформация за следващите 20 години

Периодът на Плутон във Водолей ще продължи близо 20 години, а ефектът му ще е различен за всеки, обясни в ефира на Радио Стара Загора, астрологът Рафаела Панова. Според нея това зависи от личната астрологична карта, но общото чувство ще е за нужда..

публикувано на 27.11.24 в 16:26

Жетон разкрива социалната политика в текстилна фабрика от началото на 20-ти век

  Нумизматът Георги Стоянов от Казанлък се радва на рядка находка – жетон на Братя Стайнови, с която обогатява своята колекция от монети, банкноти и жетони.   Жетонът с надпис „Брастай“, е от месинг с тегло 2,93 гр., с размер 21 мм и назъбен в..

публикувано на 26.11.24 в 17:57

Женското бебе козирог се радва на добро здраве

Женското бебе козирог, което се роди преди седмица в старозагорския зоопарк, е в добро здравословно състояние. Директорът д-р Найден Илинов разказа, че често се раждат козирози, заради добрите условия за живот, които са осигурени на този вид. Бебето..

публикувано на 26.11.24 в 16:13

Борислав Стоянов и неговата любима музика

Борислав Стоянов някои познават като стоматолога д-р Стоянов, други като вокалиста на старозагорската рок група Rockstage, трети като запален планинар, четвърти като участник в куизни състезания или фен на немския футбол. С това интересите и..

публикувано на 26.11.24 в 14:07

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50