Единствената в България сбирка от великденски яйца, рисувани по чепинската традиция -с парафин и писалка от близо 800 яйца е притежание на Историческия музей във Велинград. В нея има изработени яйца от почти всички славянски страни, където тази стара техника на изписване е позната Чехия, Словакия, Полша, Украйна, унгарците от Трансилвания или по течението на р. Дунав. В експозицията са включени яйца от Европа, България и от Америка. Всяка година пътуват между 150 и 200 яйца по изложби в чужбина. Досега е обиколила почти цяла централна Европа. Миналата година е била показана в Хърватска заедно с яйцата на другите страни, в които се прилага техниката, в музея във Враца. А тази година изложбата „Великденските писани яйца на България“ ще гостува в Царево.
"Техниката според археологическите данни, пазени в Чехия е доста стара, отпреди 9-10 века. Тя се характеризира с изписването на яйцето с восъка посредством писалката, след това се боядисва и се сваля восъка, за да грейне рисунъка. Тя се среща не само в района на Велинград, а и в Костенец, по долината на р.- Места – Добринище и Елешница. Малко по-различна е вече техниката на изписване с восък и писалка в Ихтиман и Етрополе.“ , разказва уредникът в музея Георги Куманов.
В събота – 23-ти април, на Велика Събота ще се проведе отново Голямото изписване на великденски яйца във Велинград за децата. Преди 2 години, през 2019 г. са участвали 450 деца. Но ателиетата на историческия музей са отворили врати и обучават желаещите да изучат техниката от началото на април.
През годината преди пандемията са били обучени 1 700 деца и гости на музея от велинградските майсторки на писани яйца.
В края на 19 и началото на 20-ти в. са били съхранени стилизираните орнаменти, които насят тайнството на миналото, на познанието, които постепенно се загубват. Постепенно в целия минал век все по-близка до действителността става рисунката. Цветята се рисуват така, както би ги изрисувал художник, многоцветието е типично във велинградско. Докато старите орнаменти назад във времето са били прастарите орнаменти спиралата, слънчевия символ, преминал от стилизираното изрисуване във сфастиката, която е била сложно орнаментирана за да бъде по-красива и по-интересна. Много по-рядко са били използвани антропоморфни орнаменти.
Всеки, който се включи в Голямото изписване ще може да украси свое великденско яйце по чепинската техника на изписване.
Цялото интервю с уредника в Историческия музей във Велинград Георги Куманов чуйте в звуковия файл.
Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net