Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разходка с водни колела по Тунджа

11
Снимка: Кристина Русева

  В тези горещи юлски, ако посетите Ямбол, можете да си подарите  приятна разходка по р. Тунджа с водно колело или с лодка с гребла. Трябва само да изберете цвета на колелото, защото всички са много приятни за окото, а лодките са… сини, сякаш отразили синия цвят на безоблачното лятно небе. Докъдето ти взорът достига - зеленият цвят на реката и надвисналите над водите й върби придават приказен вид на Тунджа, сякаш растителността и реката се вписват,  преливат се  една в друга.

  Отскоро „виновникът“ за това приятно като отмора и забавление речно пътешествие Николай Момчилов, е поставил и къщичка за водоплаващи птици. Така, докато въртите педалите на водното колело или гребете с лодката можете да се насладите и на семейство водни патици или водни кокошки. А нерядко прелитат и гларуси, които са намерили тук изненадващо за мнозина свой дом.

  До дървения мостик стигам по каменна стълба, пред която във водата играят риби. А Николай казва, че може да се видят и видри… Трасето на речната обиколка по р. Тунджа преминава покрай изглеждащия като в истинска приказка от тук градски парк на Ямбол, заел остров между двата ръкава на реката.

В звуковия файл чуйте разказа на Николай Момчилов и Марио Проданов от кея на р. Тунджа.

    Днес за ямболии Градският парк също е предпочитано място за разходки в тези горещи дни. Влизайки през красивата порта с колони и метални врати, които вечер след 24 ч. се заключват, минавайки през моста над реката, главната и страничните алеи  ви отвеждат към една над стогодишна гора. Отдавна тя се е превърнала в едно от най-отличителните и любими места  на жителите и гостите на града

  Всичко започнало някъде около1896 г., а виновник, днес да го има и да е една от емблемите на града, е тогавашният директор на Ямболското Класно училище, историк и виден общественик Христо Вълев. Той успял да убеди общинското ръководство с големи  усилия да  предостави  огромния терен разположен на остров насред река Тунджа за изграждането на градска градина. Това било мястото от моста до сегашния шадраван, което тогава се е използвало за бунище. Възпитаници  на Христо Вълев от петокласното училище разчистват сметището, засаждат първите дървета и оформят алеи... И паркът бързо се превръща в любимо място за почивка и разходка сред природата. Христо Вълев умира на 70 години през 1934г., но дълго след това паркът в Ямбол е известен с името  „Вълевата градина”. След 1905г. се изготвя план за залесяване и проектиране на парка– оформят се  цветни петна, алеи и се залесяват нови видове растения. Така в началото на XX век ямболската градска градина се счита за една от най-големите и красивите у нас.

  Една от главните алеи носи името на Руси Хайдутов. Той е назначен за  градски градинар през 1925 г.  и посветил живота си на каузата да превърне острова на река Тунджа в европейска градска градина. Руси Хайдутов е роден през 1891г. в селото на Захари Стоянов -  Медвен. Завършил Земеделско училище със специалност цветарство, трупа опит  в Морската градина във Варна където е „Надзирател на парковете” и Евксиноград при чешкия градинар Антоан Новак. След участието си в Първата световна се установява в Ямбол, където поема поста главен градинар.

  А днес из алеите могат да се видят красиви шадравани със скулптурни композиции, от които пръска животворната вода, цветни градини.

  Атракция и сякаш намерили място в днешния 21-ви век, тук са намерили пристан огромно водно конче в езерото с лилиите, ефирна пеперуда е кацнала грациозно в разноцветната и хуеща розова градина. На една от чешмичките игрива катеричка с пухкава опашка е готова всеки миг да отскочи към близкото дърво. А недалеч буйно младо жребче от дърво се готви да препусне в галоп…

 Ако посетите градът на Диана – не пропускайте със снимките пред 500 – годишния  Безистен, пред красивата сграда на читалище „Съгласие“ и фонтаните с имената на Ямбол да отскочите и до кея с разноцветните водни колела и лодки и да се разходите в Градския парк, където ще усетите лятната прохлада и ще отнесете красив спомен от този красив град…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Библиотека "Захарий Княжески" се включва в Нощта на изкуствата

Научно-образователен детски център „Музейко“ представя изложба, посветена на зелената енергия в РБ „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Експозицията гостува в града този петък, 27 септември, за Нощта на изкуствата, съобщи директорът на културната..

публикувано на 25.09.24 в 14:52

Педагогът, богослов и писател Константин Димитров пътешества с велосипед по света

Константин Димитров е писател, педагог, богослов, поет и...пътешественик. Той е дипломиран преподавател и преводачс испански, английски и руски езици с 35 годишна практика. През 1993 год. става член на Мадридската асоциация на филолозите. Има издадени..

публикувано на 18.09.24 в 15:41

С рок музика отглеждат защитен вид птици в "Зелени Балкани"

След успешното възстановяване на популацията на белошипите ветрушки от "Зелени Балкани" в България само тази година от Центъра в природата са пуснати 1500 птици.  Още около 150 -200 от птици от редкия за България вид са задържани за размножителните..

публикувано на 18.09.24 в 09:25

Как деца и родители да преминат по-леко през промяната и адаптацията в първи, пети и седми клас

Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..

публикувано на 15.09.24 в 11:30

Добрият пример са младите музиканти Филип Донков и Васил Желев, чиито клип завладя мрежата

Ако търсите добрият пример, разходете се из улиците на България. Най – вероятно е да ги срещнете в морската ни столица, ще ги разпознаете по китарата в ръка. Филип Донков, който е само на 14 и приятеля му Васил Желев се срещат случайно, а любовта..

публикувано на 13.09.24 в 17:21

Рицарски турнир за деца организират в Стара Загора тази неделя

Ученическо състезание, игри и забавления „Като рицарите“ организират Клуб „Изследовател – роден за приключения“ в неделя на 15 септември от 11ч. в парк „Артилерийски“ в Стара Загора. Събитието е стартово за началото на учебната година, поясни за Радио..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Изпълнена заръка възкресява легендарния Индже войвода

  Един от легендарните български войводи, закрилник и на поробеното  българско население  е Стоян - Индже войвода. Той живял през 18-ти и двадесетте години на 19-ти  век и за родното му място спорят няколко селища, сред които са селата около Бакаджика –..

публикувано на 13.09.24 в 12:01

Петък, 13-и е!

Петък 13-и от векове е смятан за лош ден .  На тази дата много хора отказват да пътуват, да правят големи покупки или да подписват договори, факт е, че суеверията около числото 13-и измъчват човечеството от векове. Според изследователите съществуват..

публикувано на 13.09.24 в 07:30

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20