Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Петльовден

2
Снимка: интернет

   Днес в българската народна традиция се отбелязва Петльовден – денят на мъжките чеда, който се приема като мъжки празник, на плодовитостта на момчетата. Името му идва от обредното животно, което се коли. Празникът има регионално значение – разпространен е предимно в източна България – в Добруджа, Варненско, Карнобатско и Котленско и празнува мъжкото дете. Защото в нашата обредна традиция, то продължава рода. Празникът е познат с различни имена. Това идва и от съвпадението на датата 2-ри февруари /по стар стил/,  с деня на Св. Патриарх Евтимий, който според българите християни е закрилник на децата от детски болести, най-вече детски паралич. Това разказа за Радио Стара Загора етнографът от Института по етнология и фолклористика при БАН Илия Вълев.

 По старому, 2-ри февруари е Сретение Господне, когато Богородица представила младенеца Исус в Божия храм.

  Според народния ни календар празникът е посветен на децата и подготовката за него започва от рано. Преди деня къщата се почиства и замазва. Семейството се облича с нови дрехи, на този ден не се работи.

 В къщата, където има мъжка рожба бабата или майката колят петел, с кръвта на птицата намазват лицата на децата за здраве и прага на дома за да бягат болестите и злото. В Карнобатско, самото дете коли птицата, за което се прави курбана. Вари се курбан, който заедно с питата, намазана с мед или тестени фигурки  на петел се раздават на съседите и близки за здраве.

  Има предание, че Петльовден води началото си от времето на турското робство, когато еничарите събирали кръвния данък – взимали 8-10 годишни момчета от християнските семейства, за да  попълват еничарския корпус на султана. За да спасят чедата си от отвличане, в някои села  майките колили петел и с кръвта му бележили портите като знак, че кръвният данък вече е платен от семействата в тези  домове. „Тази легенда е доста популярна, но няма писмени свидетелства за нея“, казва ученият.

  Подобна притча има  и в библейските събития, че Богородица, за да спаси сина си от заповедта на цар Ирод, който заповядал да бъдат избити всички деца от мъжки пол до 1-2 години, за да бъде убит Спасителя, заколила петел, с чиято кръв белязала портата на дома си за да подминат римските войници къщата й, като дом, през който вече са минали.

  Фигурата на петела символизира мъжкото начало, плодовитостта и продължението на рода в българския фолклор. Неговото изображение се среща и по женските престилки и ризи, най-вече на девойките, които са вече готови да раждат. Затова и старите хора казвали някога за тях „Клъвнал ги е петелът, което означава, че вече могат да се задомят, защото могат да станат майки, т. е да продължава българският род“, разказа Илия Вълев.

 Петелът е и символ на новото начало, на новия ден и слънчевото начало в нашия фолклор. 

В звуковия файл чуйте интервюто с Илия Вълев от Института по етлогия и фолклористика към БАН:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45

Бягството като победа

Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..

публикувано на 27.12.24 в 16:24

Българската песничка "Зимна приказка" - част от учебниците по музика в Япония

Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на  основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков.  Той е..

публикувано на 24.12.24 в 09:35

Поколението Z и европейският стил на живот

Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според  Поколението Z ?  Това е един от централните въпроси в епизода с автор  Таня Балабанова,  в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..

публикувано на 24.12.24 в 09:35