Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

In memoriam

Напусна ни етномузикологът д-р Радка Братанова

Разделяме се с един от изтъкнатите музикални фолклористи.

2
Радка Братанова с гайдаря Емил Чолаков на националния събор в Копривщица, 2022 г.
Снимка: Личен архив

На 64 години ни напусна един от видните музикални фолклористи на нашето съвремие - етномузикологът д-р Радка Братанова, главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Наследник на класическата традиция в българската етномузикология, името на Радка Братанова респектира не само в научните среди, но и сред широк кръг творци и музиканти, изпълнители на фолклорна музика. Научните й постижения и приноси са свързани с изучаването на традиционната фолклорна музика и нейното влияние върху развитието на музикалната култура в България.

Професионалният път на Радка Братанова в музиката е родово предопределен, наследник на певческите традиции на рода Кушлеви (дъщеря на Стефка Кушлева). Възпитаник е на НМУ "Любомир Пипков" и на НМА „Проф. Панчо Владигеров” – София, където завършва специалност "Музикознание", профил "Музикална фолклористика". Защитава докторска дисертация в Института за фолклор при БАН, заема длъжността главен асистент, доктор в секция „Етномузикология и етнохореология“.

Радка Братанова е изключителен познавач както на традиционното музициране, така и на съвременните професионални форми на фолклорна музика. Познания, които се основават не само на теоретично осмисляне, но и на практически опит, натрупан от преподавателска (НУФИ "Широка лъка"), творческа, изпълнителска, концертна и продуцентска дейност.

Радка Братанова сред гайдарите от Девин на събора в Копривщица, 2022 г.

Трудно може да се обхване широкия спектър от активности на Радка Братанова. Участва като експерт в различни проекти върху проблематиката за опазване на културното наследство: „Създаване на архивен фонд „Проф. Кирил Стефанов”, „Създаване и експониране на фонд „Българско фолклорно наследство“, „Музикално-танцовият фолклор на Северозападните Родопи. Преселници от и във Велинградско", „Селищният събор - устойчива жизнена традиция в съвремието“ и др. 

Тя е един от създателите на Националния регистър на нематериалното културно наследство, изработва раздела „Фолклорно пеене и свирене” към системата "Живи човешки съкровища - България". Съвместно с доц. д-р Анна Щърбанова подготвя досието "Неделинското двугласно пеене: остров в едногласното море на родопската песен" - кандидатура на България за вписване в Световния представителен списък на ЮНЕСКО.

Изследователските интереси на Радка Братанова са свързана с тематичните полета традиция и съвременност, село и сцена, фолклорно и професионално, обучение и фолклорстилови особености на българската фолклорна музика, а в последните години работи върху монографията „Стил и орнаментика на родопската фолклорна музика“. 

Колегите й фолклористи Анна Щърбанова и Ваня Матеева казват, че "Радка Братанова е от типа учени, които не бързат да публикуват всеки интересен факт, до който се докоснат. А такива има много в нейната практика. Тя предпочита натрупване, задълбочаване, осмисляне, доказване, проверка и съпоставка на идеите, преди да ги предложи като принос в етномузикологията".

Нейни думи за песните "на високо" от селата Долен и Сатовча, Благоевградско, запазени в Златния фонд на БНР, можете да чуете от звуковия файл.

Поклонението пред гл.ас. д-р Радка Братанова ще бъде на 18 март (събота) от 13.30 ч. в църквата „Св. Архангел Михаил“ на Гробищен парк „Малашевци“ в София.

Поклон пред светлата й памет!

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Клисура чества 148 години от Априлската епопея

В Клисура започват проявите, посветени на 148 години от избухването на Априлското въстание. Кулминацията на честванията ще бъде на   30 април със заупокойна литургия в храма "Св. Никола" и литийно шествие до пл. "20-ти април", където ще започне..

публикувано на 21.04.24 в 10:55

Розоберът в страната подранява заради топлата пролет

Кампанията по прибиране на розовия цвят в страната тази година ще подрани и се очаква да стартира още в първите дни на май. Това разкри за Радио Стара Загора Зара Клисурова от Националния клонов съюз на розопроизводителите. Сухата и топла пролет е..

публикувано на 17.04.24 в 11:12

Първи пролетен празник "Ромбана" организират в Генерал Инзово

За първи път в ямболското село Генерал Инзово, община Тунджа, се организира пролетно надиграване и надпяване "Ромбана" . Празникът ще се проведе на 21 април от 10.00 часа в парка на селото.  "Ромбана" е обичаят с пролетните момински игри по Лазаровден в..

публикувано на 16.04.24 в 16:43

Събират се средства за специализирана люлка за децата в инвалидни колички в Казанлък

Тази вечер от 18:00 часа в Народно читалище "Искра", гр. Казанлък ще се състои благотворителен концерт „Да играем заедно“. Входът за събитието ще струва 10 лв. Събраните средства ще бъдат използвани за закупуването на специализирана люлка за децата..

публикувано на 16.04.24 в 12:49

Благотворителен поход в подкрепа на Ксения Шопова

Боен Клуб „Атила” , сдружение „Брат За Брата“ Туристическо дружество „Сърнена Гора” гр. Стара Загора се обединяват в обща кауза в подкрепа на Ксения Шопова. Благотворителен поход ще се състои на 13-и април, събота. Сборният пункт е 9.00 часа под..

публикувано на 12.04.24 в 13:15

Тракийският университет и Българският ветеринарен съюз подписаха договор за сътрудничество

Ректорът на Тракийски университет – Стара Загора проф. Добри Ярков и председателят на Български ветеринарен съюз д-р Димитър Цанков подписаха безсрочен договор за сътрудничество. Двете институции ще обединят трайно усилията си за осъществяване на..

публикувано на 11.04.24 в 15:08

Срокът на проект „Грижа в дома“ в община Тунджа е удължен до 12 юли тази година

Здравно-социална подкрепа по проекта „Грижа в дома“ получават 300 самотни възрастни и хора с увреждания в селата на община Тунджа. Това каза за радио Стара Загора Силва Иванова, началник на отдел „Социални услуги“ в Общината, която допълни още, че е..

публикувано на 04.04.24 в 14:05

Фестивал на самардалата ще се проведе в село Конаре

Фестивал на самардалата ще се състои на 30 март 2024 г. в с. Конаре, община Гурково, област Стара Загора. Тази година каузата на събитието е реставрация на двора на храм “Света Троица” в селото, който е паметник на културата с национално значение...

публикувано на 30.03.24 в 08:00

Пети ден продължава гладният протест на отец Иван Янков

5-ти ден продължава гладният протест на сливенския свещеник отец Иван Янков срещу решението на Светия синод окончателно да касира изборите за митрополит на Сливенска епархия. Подписката в подкрепа на отец Иван вече е подкрепена от над 1000 души,..

публикувано на 22.03.24 в 10:27

Започнаха записванията за инициативата „Бъди с нас за ден“, организирана от сдружение „Бъдеще за децата“

Казанлъшкото сдружение „Бъдеще за децата“ започва инициативата „Бъди с нас за ден“. Ще бъдат избрани и включени деца и младежи от общината на възраст между 13 и 22 години, които ще влязат в ролята на Изпълнителен директор на организацията,..

публикувано на 15.03.24 в 16:05