Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организират научна конференция посветена на най-големите дарители в Хасково

Община Хасково, Регионален исторически музей Хасково, със съдействието на Институт за исторически изследвания на БАН, организират Национална научна конференция „Дарителство и благотворителност в България – традиция и съвременност“. Това е първият по рода си научен форум, който се организира по повод 80 години от дарението на Стойчо и Кица Марчеви, направено през месец май 1943 година.

Тържественото откриване на Научната конференция е на 20 април, от 11,00 часа в зала „Хасково“.

„Стойчо и Кица Марчеви завещават на хасковската община над 40 млн. лв. в пари, облигации и имоти. Това е най-голямото завещание, което получава Община Хасково, но не е единственото“, съобщи д-р Веселина Узунова- инициатор на Конференцията и главен уредник на отдел „Най-нова история на България“ в Регионалния исторически музей в Хасково.

„Националната научна конференция носи името на Стойчо и Кица Марчеви не само заради годишнината от тяхното дарение, а и защото искаме да насочим вниманието към дарителството като феномен, който е изключително популярен в България още от 19 век, а най-много са благодеятелните жестове в периода преди 9 септември 1944 г.“, уточни д-р Узунова.

В програмата на Конференцията ще участват лектори от Института за исторически изследвания на БАН, от институтите по балканистика, по изкуствата, от няколко университети и музеи в България. Ръководител на Научната конференция е проф. Росица Стоянова. В различните панели на конференцията за дарителството и благодетелите в България ще се включат със свои лекции проф. Петър Стоянович, проф. Илияна Марчева, проф. Йорданка Гешева, проф. Росица Ангелова, проф. Юра Константинова, историци и изследователи на дарителството в България.

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45

Бягството като победа

Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..

публикувано на 27.12.24 в 16:24

Българската песничка "Зимна приказка" - част от учебниците по музика в Япония

Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на  основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков.  Той е..

публикувано на 24.12.24 в 09:35

Поколението Z и европейският стил на живот

Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според  Поколението Z ?  Това е един от централните въпроси в епизода с автор  Таня Балабанова,  в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..

публикувано на 24.12.24 в 09:35