Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

| обновено на 31.05.24 в 13:12
Снимка: интернет

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца Георги Апостолов, който е бил част от командването на Ботевата чета заедно с Никола Обретенов - Константин Апостолов Минчев.

  „От ръкописа става ясно, че Георги Апостолов и сина на баба Тонка се запознават през ноември 1875 г. в Гюргево. Първоначалното недоверие на революционните дейци към старозагореца се разсейват от Стефан Стамболов, който го познава от подготовката на Старозагорското въстание.“, разказва Вяра Жекова от Държавния архив

   БРЦК го определил за помощник на главния апостол на Врачанския революционен комитет – Стоян Заимов. Никола Обретенов отговаря за Орхание.  На 26-ти януари  1876 г. в Букурещ срещат Ботев на улицата случайно.

  Двамата другари остават в къщата на Петър Попйорданов в гр. Бекет. Една вечер слугинята на домакина, маджарка, им гледала на карти. Казала, че вършат друга, тайна работа, въпреки, че се представят за търговци,  мислят еднакво и са като братя. Картите  предсказали, че те ще преминат през вода и ще отидат в един град, където ги чакат техни другари. Но единият ще пострада и на едно високо място ще се разделят. Никой от двамата революционери не приема сериозно тези предсказания.

  След кратко пребиваване в Оряхово, се връщат в Гюргево да подготвят въоръжени чети. Таньо Стоянов Николов и Панайот Хитов трябвало да застанат начело като воеводи. Но Хитов се отказал, защото смятал, че въстанието трябва да се отложи за следващата година, за да се подготви Сърбия за война срещу Турция.

  Тогава Обретенов и Апостолов убеждават Христо Ботев, че в българско хората чакат подкрепа- комитетът във Враца закупува оръжие и боеприпаси, същото правят и в Търново и в Панагюрище. Но Панайот Хитов отново отказал да стане войвода на румънската чета, и Ботев заявил, че той ще поведе четата.

  На 8.05.1876 г. Георги Апостолов съобщил на Обретенов, че Филип Тотю заминал за Сърбия, след като не получил исканите 1 000 наполеона за да поведе гюргевската чета. Младият калоферец трябвало да поведе и нея през р. Дунав.

  За прехвърлянето на четата, оръжието и боеприпасите е избран австрийския кораб Радецки. Билетите на част от българските юнаци, са закупени от русенския търговец Иван Стоянов. Трябвало да се представят за работници, пътуващи за Кладово, Сърбия в трета класа.

  Когато на 16-ти май Никола Обретенов получил телеграма с текст да предаде стоката на парахода, това било знак, че Ботев се е качил на борда и трябва да предаде сандъците с оръжието като сандъци със земеделските сечива на работниците. При Бекет  45 юнаци чакали с нетърпение пристигането на кораба с воеводата и другите момчета.

  Тук спомените на сина на баба Тонка приключват, подписани с датата 14.03.1928 г., Русе. За останалите събития по пътя на Ботевата чета, Обретенов пише по повод 50 години от гибелта на поета –революционер във  в. „Независимост“. Изрезки от тези броеве се пазят в друга архивна единица във фонда на Константин Апостолов Динчев.

 „От спомените на свещеник Георги Попдимитров от с. Скравена, на 22-ри май 1876 г. в селото са донесени 12 глави на ботеви четници. Предполага се, че една е била на Георги Апостолов“, завършва разказа Вяра Жекова.

 Това са фактите, за които четем в запазените  в Държавен архив Стара Загора спомени и изрезки от вестници. „Ние не коментираме двамата участници – Никола Обретенов и Георги Апостолов и техните действия. Само излагаме фактите според документите, които се пазят“, подчертава Вяра Жекова. 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25